BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világháború óta nem volt akkora csapás, mint a Brexit

Az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésének megakadályozását sürgette a Brexit-tárgyalásokért felelős brit miniszter volt kabinetfőnöke. Szerinte a kiválás lenne a legnagyobb csapás a szigetország történetében a második világháború óta.

James Chapman, aki májusig vezette David Davis stábját, új politikai mozgalom létrehozására szólított fel a kilépés meggátolására – idézte a brit sajtó szerdán a Twitter közösségi portálra írt bejegyzését.

A bírálat – mint a sajtó fogalmazott – egy olyan embertől érkezett, aki nemrég még tűzközelben volt a Brexit-tárgyalásokon, és olyan időszakban, amikor a kormányfő kilépési stratégiája szinte nyílt politikai vita tárgya a júniusi előrehozott választásokon meggyengült pozíciója miatt.

„Ideje, hogy a józan képviselők – minden pártban – beismerjék, a Brexit katasztrófa. Ha kell, alapítsanak új pártot, és csinálják vissza!” – szólított fel a volt kabinetfőnök.

Forrás: AFP

James Chapman a brit európai uniós tagságról szóló 2016-os népszavazás után került David Davis kabinetjének élére. Előtte George Osborne akkori pénzügyminiszter stábjában dolgozott, részt vett a politikus kampányában a tagság fenntartása mellett. Régebben a Daily Mail című – erősen EU-ellenes – tömeglap politikai szerkesztője volt. Jelenleg egy PR-cég munkatársa. A brit kormány tagjai között komoly ellentétek feszülnek a Brexittel kapcsolatban.

A miniszterelnököt korábban a „kemény Brexit” híveként tartották számon, aki azt szorgalmazta, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépéssel távozzon az EU egységes belső piacáról és a vámunióból is. Az előrehozott választások után azonban egyre valószínűtlenebbnek tűnik, hogy Theresa May maradéktalanul érvényesíteni tudja a „hard Brexit” stratégiáját, amellyel egyébiránt a kormánytagok közül sem ért egyet mindenki.

Philip Hammond pénzügyminiszter átmeneti időszakot tart szükségesnek a kilépési feltételek fokozatos életbe léptetésére, és mindenképp el akarja kerülni, hogy az Egyesült Királyság e nélkül, sőt akár úgy váljon ki az Európai Unióból, hogy nem születik megállapodás Brüsszellel – mintha sziklafal pereméről lépne le (ezt emlegetik „cliff edge” Brexitként). A kabinetből azonban többen, köztük Liam Fox külkereskedelmi miniszter azt hangsúlyozzák, hogy az átmeneti időszak, beleértve a személyek szabad áramlásának fenntartását, ellentmond a kilépésről tartott 2016-os brit népszavazás eredményének.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.