A font 0,2 százalékot esve háromhetes mélypontra gyengült a dollárral szemben a Brexit körüli növekvő aggodalmak miatt. A befektetők árgus szemmel figyelik, hogy Theresa May kormányfőnek sikerül-e változtatásokat kicsikarnia Brüsszeltől a novemberben aláírt kilépési megállapodásban. A miniszterelnök időhúzásra játszik:
azt kérte a parlamenti képviselőktől, hogy a tárgyalások ezen „döntő szakaszában ne veszítsék el a hidegvérüket”, és adjanak neki még két hetet, hogy elérje az Európai Uniónál, amit akar.
Megfigyelők szerint a saját pártjának képviselőit akarta elsősorban figyelmeztetni, hogy a csütörtökre tervezett vitanapon egyelőre ne álljanak elő saját alternatív Brexit-terveikkel. Elképzelhető egyébként, hogy az alsóház csak a március 21-i EU-csúcs után – vagyis csupán egy héttel az Egyesült Királyság kilépése előtt szavaz a megállapodásról. Ezt tegnap megerősítette Andrea Leadsom, az alsóház elnöke, tory frakcióvezető.
Egy friss tanulmány szerint a brit vállalatok a Brexitre készülve folyamatosan pumpálják át a pénzt az Európai Unióba: 8,3 milliárd fonttal növelték befektetéseiket a tagállamokban.
Ez 12 százalékos növekedésnek számít, és ezt az összeget a London School of Economics Centre for Economic Performance kutatói szerint az Egyesült Királyságban fektették volna be, ha nincs a kilépés, vagyis ez súlyos anyagi veszteség az országnak. Az EU-n kívüli brit befektetéseknél viszont nem mutatható ki jelentős növekedés.
A fordított irányú, vagyis az EU-ból származó befektetések 11 százalékkal csökkentek a 2016-ban megrendezett népszavazás óta, ami további 3,5 milliárd fontnyi kiesés.
A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a veszteségek számottevően tovább emelkednek egy esetleges megállapodás nélküli Brexit esetén. „A Brexit gazdasági veszélye nagyobb a csatorna brit oldalán. A brit cégek úgy érzik, hogy muszáj több pénzt befektetniük az EU-ban, fordítva viszont ez nem igaz” – mondta a CNBC Newsnak Dennis Novy, a jelentés egyik szerzője.
A tőkebeáramlás lefagyásának és a gazdaság további lassulásának veszélyére figyelmeztetett a rendezetlen Brexit esetén Rain Newton-Smith, a Brit Iparszövetség (CBI) vezető közgazdásza is.
A megállapodás nélküli kilépés súlyos problémákat okoz majd a világszinten vezető szolgáltatóipari cégeinknek, amelyek a legtöbb esetben csak a munkahelyek és a befektetések EU-ba való áttelepítésével kerülhetik el ezeket
– írta közleményében.
Újabb figyelmeztetést adott ki az Élelmiszer- és Italszövetség (Food and Drink Federation – FDF) is, amely több mint harminc más iparági szövetséggel együtt a héten megfenyegette a kormányt, hogy megszünteti vele az együttműködést a megállapodás nélküli Brexit katasztrofális veszélye miatt. Ian Wright, a FDF vezetője azt mondta a BBC-nek, hogy tagságuk tizede tart attól, hogy le kell húznia a rolót, olyan súlyos károkat kellene ez esetben elszenvedniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.