A gazdaság más területeihez hasonlóan a koronavírus-járvány az agráriumban is éreztette hatását, az OTP Agrár tapasztalatai szerint sok fejlesztést halasztottak el a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások a bizonytalanságok miatt. Emellett a szektort idén más nehézségek is sújtják:
a növénytermesztőknek a tavaszi aszály és fagykárok miatt kell gyenge terméssel számolniuk, míg az állattenyésztők a madárinfluenza és a sertéspestis elleni védekezés miatt kényszerülnek többletkiadásokra.
A felsoroltak miatt kialakult fejlesztési kényszerben azonban rengeteg támogatott hitelkonstrukció segítheti a vállalkozókat.
Az OTP Agrár hitelezési aktualitásokról tartott sajtóreggelijén Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára rámutatott: „számos lényeges kormányzati döntés született az elmúlt időszakban, amely hatékonyan járul hozzá a koronavírus gazdasági hatásainak ellensúlyozásához. Ezek közé tartozik
A hitelekhez kapcsolódó támogatási konstrukcióink rendkívül széleskörűek. A kezességvállalási díjtámogatások mellett kiterjednek a beruházási hitelekhez kapcsolódó kamattámogatásra, valamint a forgóeszköz-finanszírozást segítő Agrár Széchenyi Kártya Pluszra, amelynek keretében már közel 3000 gazdálkodó igényelt összesen több mint 54 milliárd forint kedvezményes hitelt.”
Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese kiemelte, hogy az OTP Csoport Magyarországon és a régióban is gyorsan reagált a pandémia miatti új kihívásokra. „Biztosítottuk a folyamatos szolgáltatást mind a lakossági, mind vállalati ügyfeleinek, és hazánkban elsők között tettük elérhetővé a különböző gazdaságélénkítő programokra épülő hitelkonstrukciókat. Az OTP Csoport tehát ebben a bizonytalanságokkal teli helyzetben is biztos partnere a vállalkozásoknak, köztük az agrárvállalkozásoknak” – tette hozzá Wolf László.
A különböző támogatott forrásokat az OTP Agrár a vállalkozók igényeihez igazítva közvetíti partnerei számra, mutatott rá Szabó István, az OTP Agrár ügyvezető igazgatója. „Legyen szó átmeneti fizetési nehézségek áthidalásáról, támogatás-előfinanszírozásról, működési költségek fedezéséről, illetve akár valamilyen beruházásról, az OTP Agrár segít kiválasztani az adott vállalkozás számára legmegfelelőbb pénzügyi megoldást. Ehhez az NHP Hajrá, illetve a Széchenyi Kártya Program forrásait is elérhetővé tettük ügyfeleink számára, legújabb termékünkkel OTP-AVHGA Krízis Hitellel pedig kedvező forgóeszköz finanszírozási és hitel-kiváltási lehetőséget nyújtunk a vállalkozásoknak” – fogalmazott Szabó István.
Dr. Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a kezességvállalás mindig fontos a vállalkozások számára, mégis akkor mutatkozik rá igazán igény, amikor a gazdaság szereplői nehéz helyzetbe kerülnek. „A mezőgazdaság egy kifejezetten hiteligényes ágazat. A hitelezés adja a gazdaság motorját, az AVHGA kezességvállalásával pedig stabil feltételeket tud teremteni a bankok folyamatos hitelezési tevékenységéhez. Az OTP Bankkal közösen kidolgozott Krízis Forgóeszközhitel konstrukció is egy ilyen termék, amely biztosítja a gazdasági környezet romlása miatt bajba került vállalkozások kedvező finanszírozását” – mutatott rá Dr. Herczegh András.
A nehéz körülmények között a pénzügyi segítségen túl az is különösen fontos, hogy a fogyasztók is mindent megtegyenek a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások érdekében azzal, hogy Magyarországról származó élelmiszereket vásárolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.