Az Európai Unió Tanácsa hivatalosan is elfogadta az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatási csomagról, a multinacionális vállalatokra vonatkozó minimumadóról, Magyarország helyreállítási tervéről és a jogállamisághoz kötő úgynevezett feltételességi mechanizmusról szóló jogszabályokat – tájékoztatott az uniós tanács pénteken. A döntés igazából formalitás, miután csütörtökön megszülettek a megállapodások.
Az egy csomagban tárgyalt jogszabályokat a tagállamokat tömörítő tanács írásbeli eljárás útján fogadta el azt követően, hogy a tagországok vezetői az Európai Tanács csütörtöki, Brüsszelben tartott csúcstalálkozóján jóváhagyták őket. A jogszabályok között van a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret módosításáról szóló rendelet, amely lehetővé teszi az Európai Unió számára, hogy az uniós költségvetés mozgásterét az Ukrajnának 2023-ban nyújtani tervezett makroszintű pénzügyi támogatásra használja fel. A támogatási csomag strukturális megoldást szolgáltat Ukrajna 2023-as finanszírozási szükségleteinek fedezésére.
A források az alapvető közszolgáltatások biztosítására, például iskolák, kórházak működtetésére, a kitelepítettek lakhatásának megoldására, a makrogazdasági stabilitás megőrzésére és az Oroszország által elpusztított létfontosságú infrastruktúra helyreállítására lesznek felhasználhatók.
A tagállamok elfogadták a globális minimumadó bevezetéséről szóló irányelvet is, ezzel vállalták, hogy azt a saját adószabályaikba ültetik, ami 15 százalékos minimális társaságiadó-kulcs kivetését jelenti a multinacionális és a nagy belföldi vállalatcsoportokra.
Navracsics: Magyarország most már hozzáférhet az uniós forrásokhozMagyarország hozzáférhet az uniós forrásokhoz – közölte Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője közös sajtótájékoztatóján, miután Brüsszelben előző nap jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet. |
A tanács hivatalosan elfogadta az uniós költségvetésnek a jogállamiság elveinek magyarországi megsértésével szembeni védelméről szóló tanácsi végrehajtási határozatot, valamint hazánk helyreállítási tervének az Európai Bizottság által közzétett értékelését jóváhagyó tanácsi határozatot. Az uniós bizottság értékelése szerint a magyar helyreállítási terv megfelel az összes vonatkozó kritériumnak, összhangban van a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközről szóló rendeletben meghatározott követelményekkel.
A magyar terv átfogó és megfelelően kiegyensúlyozott választ ad az ország gazdasági és társadalmi helyzetére
– írták.
A négy jogszabály hivatalos elfogadására irányuló írásbeli eljárás lezárult. Az elfogadás az utolsó lépés volt a tanács e jogszabályokra vonatkozó jogalkotási folyamatában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.