Tény, az idén a 2008-asnál valamivel magasabb, 3,9 százalékos eredményszemléletű államháztartási hiánycélt tűzött ki a kormány. Pontosabban: ennyire módosította a kabinet a költségvetés készítésekor és az év első néhány hónapjában még két lépcsőben is 3 százalék alá belőtt deficitcélt. Igaz, a gazdasági visszaesésnek is közrejátszik abban, hogy a tavaly ilyenkor 2,5 százalékos GDP-arányos hiány most egy százalékponttal nagyobb.
Kormányzati számítások szerint az első három negyedév végére a deficit 4,1 százalékig kúszik fel, a pénzügyi tárcánál azonban azzal kalkulálnak, hogy ezt az év utolsó három hónapjában sikerül a kívánatos 3,9 százalékra „visszatornázni”. Ez utóbbi egyébként pénzforgalomban 3,8 százalékos deficitet takar az önkormányzatok nélkül, míg a települések gazdálkodását is figyelembe véve a hiány – a legutóbbi PM-előrejelzés szerint – 4,1 százalék lesz. Azaz a kormány még mindig nem módosított májusi előrejelzésein. Katona Tamás pénzügyi államtitkár a tárca tegnapi tájékoztatóján azt is leszögezte: a kabinet az idén továbbra is 6,7, jövőre pedig 0,9 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít.
Változás csak abban van, hogy a beruházások visszaesése és az import csökkenése kisebb lesz a májusi prognózisnál, míg a külkereskedelmi mérlegnek köszönhetően kedvezőbb lesz a folyó fizetési mérleg hiánya.
A globális növekedési kilátások arra utalnak, hogy a világgazdaság visszaesése elérte a mélypontot, a növekedéshez való visszatérés azonban hosszú és fokozatos lesz – vélik a PM-ben. A pénzpiaci likviditási problémák enyhülése ellenére a pénzügyi rendszer hitelezési aktivitása továbbra is gyenge.
A kockázatvállalási hajlandóság növekedése és a kormányzati válságkezelő lépések együttes hatására ugyanakkor jelentősen javult hazánk kockázati megítélése is, ez mind a csökkenő állampapír-piaci hozamokban, mind a forint erősödésében megmutatkozik – áll a tárca tegnap közzétett negyedéves értékelésében is.
A mostani előrejelzés szerint a versenyszférában foglalkoztatottak száma 3,5 százalékkal csökken az idén, jövőre pedig további közel 2 százalékos zsugorodással kell számolni a szektorban. Így összességében 2009-ben 10 százalékhoz közelítő, 2010-ben pedig 10-10,5 százalékos munkanélküliségi ráta jellemezheti a gazdaságot. A bruttó bérek emelkedését ez évben a kedvezőtlen profitkilátások, jövőre pedig a szja-terhelés csökkenése mérsékelheti. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.