BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-pályázatok a turizmusban

Mintegy 20 milliárd forint többlettámogatáshoz juthat a hazai turisztikai ágazat az EU-csatlakozást követően, hiszen részben direkt, részben indirekt módon lehet forrásokhoz jutni a következő években. E lehetőség kihasználására viszont a hazai cégeknek időben fel kell készülniük, hiszen a pályázatok beadására már a jövő év első negyedében van mód. Mint Dobrev Klára, a Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatalának az (NFTH) elnökhelyettese mondta, a pályázati feltételeket néhány héten belül közzéteszik, így - egyebek mellett - az önkormányzatoknak, civil szervezeteknek, vállalkozásoknak lesz idejük a pályázati anyagok előkészítésére.

A nemzeti fejlesztési tervben a regionális operatív program tartalmazza a turisztikai vonzerő fejlesztését szolgáló pályázatokat. Ezt olyan beruházásokra lehet felhasználni, amelyek a kínálat bővülését jelentik, s egyúttal jövedelmet is termelnek. Ilyen lehet például a nemzeti parkok, a világörökség-helyszínek fejlesztése vagy az aktív turizmus lehetőségeinek bővítése, színvonalának emelése. Ám a turisztikai szempontból kelendő termékeket el is kell adni a piacon, amelyhez szintén lehet forrásokat nyerni. Így a műemlékek, kastélyok, várak stb. bevezetése a piacon lehet olyan pályázati cél, amely támogatandó. A vonzerőfejlesztés fontos előrelépés lehet az elmaradott térségekben, ahol a turistaforgalom élénkülése hozzájárulhat a lakosság helyben tartásához, és a vendégek megjelenése pótlólagos jövedelmet, illetve új munkahelyeket jelenthet.

A turisztikai ágazat másik támogatandó területe a fogadóképesség javítása, hiszen a vonzerő fejlesztése önmagában nem elegendő. A vendégfogadáshoz szükséges a szálláshelyek fejlesztése és a kapcsolódó szolgáltatások bővítése, korszerűsítése. Ebben az esetben például szálloda, panzió építésére, fejlesztésére, lovasszálláshely kialakítására vagy éppen kerékpárkölcsönző létrehozására lehet támogatásért pályázni. Dobrev Klára úgy látja, ebben az esetben célszerű, ha a fejlesztésben érintettek a pályázat kidolgozásánál, beadásánál összeállnak, és közösen próbálják elérni céljukat. Az agrár- és vidékfejlesztési operatív programon belül a falusi és ökoturizmus, a falusi szálláshelyfejlesztésre van lehetőség, de például olyan célokra is lehet támogatást kapni, mint a népművészeti termékek gyártása. Ugyancsak ebben az operatív programban van mód a falufejlesztési célok megvalósítására, amely szintén a turisztikai vonzerő körébe tartozó előrelépés.

A turizmust közvetett módon támogató pályázati lehetőségek között Dobrev Klára - egyebek mellett - a környezetvédelmi beruházásokat, az árvízvédelmet, az infrastrukturális fejlesztéseket sorolta. De - mint mondta - még a szociális programcsomag is e körbe tartozhat.

A tervek szerint még októberben megismerhetők lesznek az EU-pályázatok feltételei, tehát - egyebek mellett - az, kik és milyen feltételekkel pályázhatnak, s mekkora önrészre van szükség. Ezek az információk a NFTH honlapján olvashatóak majd. A hivatalban azzal számolnak, hogy a jövő év első negyedében már megjelennek az első EU-s turisztikai pályázatok, így érdemes idejekorán tájékozódni a feltételekről. A NFTH-ban jelenleg is munkálkodnak azon - mivel az EU pályázatok utófinanszírozással történnek -, hogy az önrész előteremtéséhez a rászorult pályázóknak - önkormányzatoknak, civil szervezeteknek, kkv-knak, fejlesztéstől függően - segítséget adjanak. Ehhez a központi költségvetésben próbálnak fedezetet biztosítani. (VG)





Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.