BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordvírustermés az év elején

Minden korábbinál több, 7598 új rosszindulatú kódot találtak az év első három hónapjában az informatikai biztonsággal foglalkozó szakemberek. Nőtt az azonnali üzenetküldő alkalmazásokat fertőző férgek száma, és egyre több támadás éri a Microsoft kémprogram elleni megoldását.

Rekordszámú, összesen 7598 új rosszindulatú kódot regisztrált 2005 első negyedévében a Trend Micro - derül ki a cég közleményéből. Ez 300 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakával összehasonlítva és 200 százalékosat 2004 utolsó negyedévéhez képest. Az első három hónapban ugrásszerűen megnőtt az azonnali üzenetküldő alkalmazásokban terjedő férgek száma. Bár az azonnali üzenetküldők elleni első támadás 2001-ben történt, a legutóbbi időkig mégsem tudott elterjedni a kódok ezen formája. Ez a helyzet azonban gyökeresen megváltozott 2005 elején, februárban és márciusban a Trend Micro három olyan rosszindulatú kód kapcsán adott ki közepes szintű riasztást, amelyek a népszerű MSN Messenger szolgáltatást támadják. Ezen férgek közül kettő egy bot programot is hagy a fertőzött gépeken, amely a további támadásokat készíti elő. Nem kímélték az internetes kalózok a többi azonnali üzenetküldő szolgáltatást sem, így kártékony kódok jelentek meg az ICQ és az AOL Instant Messenger rendszerekben is. Az informatikai biztonsági cég információi szerint az azonnali üzenetküldők férgeinek forráskódja szabadon hozzáférhető a rosszindulatú kódokkal foglalkozó körökben, így a jövőben további támadáshullámok várhatók.

A múltban többször is előfordult, hogy a levélszemétküldők spamszűrő szolgáltatások ellen indítottak támadásokat, vagy egy vírus a telepített biztonsági megoldásokat kísérelte meg leállítani. Ez történt 2005 első negyedévében is, amikor a Microsoft AntiSpyware programja került a támadások kereszttüzébe. Az első ilyen rosszindulatú kód a február elején felfedezett trójai program, az ASH.A volt, amely leállítja a biztonsági szoftvert, és törli annak bizonyos programfájljait. Nem sokkal később felbukkantak a kód különböző változatai, amelyek részben már távoli frissítési funkciókkal is bírtak. E kódok készítői nyilvánvalóan gőzerővel dolgoznak azon, hogy a kémprogramokkal végzett jövedelmező adatlopás intenzitását a jövőben tovább fokozzák - vélik a japán biztonsági cég szakemberei.

Erre utal az is, hogy az első negyedévben ismét a trójai programok tették ki az újonnan felfedezett rosszindulatú kódok legnagyobb részét (47 százalék), összesen 2292 ilyen károkozót regisztrálták. Sok trójai program kifejezetten a bizalmas információk megszerzése céljából készül, többek között adatlopásos csalásoknál (phishing) és billentyűnaplózásra (keylogging) használják őket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.