BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újrahangolt webzene-árusítás

Forradalmi változások érlelődnek az online zeneértékesítésben, első fecskeként az Apple által üzemeltetett iTunes kezdi meg májustól másolásvédelem nélküli állományok forgalmazását, az EMI lemezkiadóval együttműködve. A két társaság bejelentése áttörést jelenthet az iTunes által uralt internetes zeneüzletben. Az Apple saját digitális másolásvédelmi (DRM-) megoldása miatt eddig csak a cég által gyártott iPod zenelejátszókon – amelyekből április elején adták el a százmilliomodik darabot – lehetett meghallgatni a világ legnagyobb webes zeneboltjából letöltött számokat, azonban a védelem feloldásával más gyártók készülékein is futtathatók lesznek ezek az állományok. Egyelőre nem hallani olyan cégekről, amelyek követték volna az iTunes és az EMI példáját, de már a hazai webes zeneáruházak is vizsgálják a lehetőséget. A T-Online-nál is szerepel a tervek között, hogy az Origó portálon keresztül elérhető zeneáruházban is értékesítsenek másolásvédelem nélküli állományokat – mondta el érdeklődésünkre Tóthmátyás Tibor, a társaság portáligazgatója. Ezzel kapcsolatban megkezdték a tárgyalásokat a kiadókkal, azonban az év vége előtt nem várható, hogy ilyen jellegű szolgáltatás induljon Magyarországon is. Vizsgálják a DRM nélküli zeneszámok megjelenítésének a lehetőségét a Songo online zeneboltnál is – közölte Horváth Szabolcs, a szolgáltatást üzemeltető, az Econet Nyrt. tulajdonában lévő eMusic Kft. ügyvezető igazgatója. Jelenleg az üzleti modellt tanulmányozzák, megéri-e egyáltalán egy ilyen lehetőség bevezetése. A másolásvédelem nélküli repertoár megjelenése ugyanis számottevő többletköltségekkel jár, mivel a kiadók újból leszállítják a teljes állományt, amiért természetesen fizetni kell, ráadásul a tárhelyigény is a duplájára nő. Az értékesítésben pedig kockázatot jelenthet, hogy a megnövekedett költségek miatt drágulnak a zeneszámok a végfelhasználók számára is. Az iTunes esetében például jobb minőségben ugyan, de 1,29 dollárért juthatnak hozzá a másolásvédelem nélküli zenei fájlokhoz az amerikai vevők, míg a hagyományosak 0,99 dollárba kerülnek. Igaz ugyanakkor, hogy a DRM nélküli anyagok kínálatával megtöbbszöröződik a kompatibilis zenei lejátszók száma, elég csak arra gondolni, hogy az utóbbi években forgalomba kerülő mobiltelefonok általában már képesek az MP3 formátumú fájlok lejátszására – tette hozzá Horváth Szabolcs.

A nagy lemezkiadók egyébként – úgy tűnik – egyre inkább belátják, hogy a zenepiacon a jövő az interneten keresztüli értékesítésé. Tavaly júniusban a világ zeneértékesítésének 11 százalékát adták az internetes letöltések, míg 2005 decemberében még csak 5,5 százalékos volt az online csatorna részesedése a hanglemezkiadók nemzetközi szövetsége, az IFPI adatai szerint. A világ legnagyobb online zenepiacának számító Egyesült Államokban várhatóan 2,74 milliárd dollárért vásárolnak majd zeneszámokat a weben keresztül a felhasználók az idén az eMarketer piackutató cég előrejelzése alapján, ez a múlt évhez képest 43 százalékos növekedést jelent. Az évtized végére pedig már megközelíti az ötmilliárd dollárt a webes zenepiac az USA-ban.

Globális szinten olyan cégek szálltak be az online zeneüzletbe, mint a Yahoo!, a Microsoft vagy éppen a világ vezető lemezkiadója, a Universal, amely klasszikus és dzseszzenét kínál januárban indított internetes áruházában. Nincsenek ugyanakkor könnyű helyzetben a webes zeneértékesítésbe kezdő vállalatok, hiszen az ágazatban szinte egyeduralkodónak számít az iTunes; az eddig már több mint kétmilliárd zeneszámot értékesítő áruház részesedését 80 százalék körülire becsülik.

Az internet kínálta lehetőséget igyekeznek kihasználni a nagy kiadók, erre utal az EMI kezdeményezése, de a hazai online zeneáruházak kínálata is folyamatosan bővül a nagy kiadók ajánlataival. Már a technikai részletek egyeztetését végzik a Songo üzemeltetői a Universallal, a lemezcég anyagai várhatóan a harmadik negyedévtől kerülnek be a webbolt kínálatába, 800 ezer körülire bővítve az elérhető zenei állományok számát. A tavaly decemberben indult, jelenleg már több mint tízezer regisztrált felhasználóval rendelkező szolgáltatás terveiben szerepel a választék növelése mellett a regionális expanzió is, Lengyel-, Csehországban, Szlovákiában, Romá-niában készül terjeszkedni az eMusic Kft. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.