BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A betegek forradalma

A gyógyszeripar tíz éven belül elveszítheti a vásárlók bizalmát, ha nem alkalmazkodik az egészségügy megváltozott kihívásaihoz – áll a BT (volt British Telekom) legfrissebb iparági jelentésében. Míg az egészségügy egyre inkább betegközpontúvá válik, a gyógyszeripari cégeknél a szemléletváltás elmaradása elszigetelődéssel és a bizalom elvesztésével fenyeget – áll a tanulmányban.

A BT elemzése szerint 2016-ra az egészségügy – legalábbis a fejlett világban – épp olyan „közművé” válik, mint a gáz- vagy a villanyszolgáltatás. A fejlődő technológiának köszönhetően az orvosok személyre szabott gyógymódot kínálhatnak majd a betegeknek. A kórházak, rendelőintézetek és a háziorvosok egységes hálózaton, azonnal hozzáférhetnek a beteg naprakész kórtörténetéhez, ezzel radikálisan csökken a diagnózishoz szükséges idő, és sokkal kevesebb lesz a hibalehetőség.

Az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetősége szintén javul: rekordsebességgel terjed el a telemedicina és a távtanácsadás, így a betegeknek a lehető legkevesebb alkalommal kell személyesen befáradniuk a kórházba.

A betegek egyre aktívabbak és tájékozottabbak. Elvárják a gyógyszeripartól, hogy véleményüket az orvosokkal, jogászokkal és lobbistákkal egyenlő mértékben vegyék figyelembe a termékfejlesztésben és a döntéshozatalban.

A gyógyszerfejlesztés egyre nagyobb része válik virtuálissá, a hatások laborkísérletek helyett számítógépes szimulációval is vizsgálhatók. Ezzel csökkenthető a kutatás-fejlesztés költsége, és a betegek hamarabb juthatnak hozzá az innovatív készítményekhez.

„Elképesztő lehetőségeket látunk az egészségügyi technológiában. A jövőben bőr alá beültethető, nanotechnológiát használó mikrocsipek figyelmeztethetik a betegeket a gyógyszer bevételének elmulasztására. Sőt, hasonló beültetések segítségével az orvos akár folyamatosan nyomon követheti a beteg vérnyomását és más élettani adatait is. A technológiai fejlődés eredményeképp az egészségügy a gyógyítás helyett egyre inkább a megelőzésre koncentrálhat” – áll a tanulmányban.

A BT tanulmánya arra is kitér, hogy a globalizáció milyen hatással lesz a gyógyszeriparra. A kínai és indiai gyógyszergyártók rendkívül olcsón képesek generikus készítményeket előállítani, komoly piaci konkurenciát támasztva a nagy nyugati cégeknek.

A szakértők szerint 2016-ra az egészségügy jelentősen átalakul. A változás hajtóereje a technológiai fejlődés. A gyógyszeripar a következő évtized egyik nagy nyertese lehet, ha időben nyit a fogyasztók felé. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.