BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évente 295 milliárd forint a számítógépes tudatlanság ára

Az Európai Számítógép-használói Jogosítvány (ECDL) Magyarországon 10 éve van jelen: a hétvégén adták át a 300.000-ik ECDL vizsgakártyát. A háromszázeredik vizsgakártya tulajdonosa Laky Zsuzsi, 2003-as Miss Europe, Magyarország 2004. évi reklámarca.

A számítógépek térhódításával együtt a digitális írásbeliség, a digitális írástudás szerepe is egyre nagyobb szerepet kap. Ennek hiánya mind a munkáltatók, mind a nemzetgazdaságok számára súlyos anyagi hátrányokat jelent: hazánkban évente mintegy 295 milliárd forint veszteséget okoz az a tény, hogy a számítógéppel dolgozó munkavállalók többsége nem rendelkezik megfelelő számítógépfelhasználói ismeretekkel. Egy munkavállaló hetente 2 óra 51 percet tölt el a számítógéppel kapcsolatos problémák megoldásával. Képzéssel a hatékonyság növelhet?: a munkáltató fejenként évente 126000 Ft-ot takaríthat meg – áll a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság kutatási összefoglalójában.

Alföldi István, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság ügyvezető igazgatója, az ECDL programigazgatója a születésnap kapcsán elmondta: hazánkban 10 évvel ezelőtt a digitális írástudás fontosságát felismerve indult útjára az ECDL (European Computer Driving Licence), az egységes Európai Számítógéphasználói Jogosítvány, amely az évek során a digitális írástudás terjesztésének igen fontos eszközévé vált. Az ECDL bizonyítvány által is elismert számítógépes tudás hozzájárul a munkavégzés hatékonyságához, segíti a munkavállalók és vállalkozások tevékenységét, fontos eszköze az európai versenyképesség megtartásának.

Hazánkban mindezidáig 300.000 fő váltott ki ECDL vizsgakártyát, 2010-re megfogalmazott cél, hogy ez a létszám elérje a 600.000 főt.

 Magyarország – a vizsgázók létszáma alapján - a 8. helyen szerepel a nemzetközi összehasonlításban, a vizsgázók számát az ország összlélekszámhoz viszonyítva pedig a 7. helyen áll. Ez azért is figyelemre méltó, mert az ECDL-t a világ 146 országában ismerik el, az Európai Unió valamennyi tagállama elfogadja, és a hazai OKJ-s képzés részévé is vált.

„Az emberi erőforrásba eszközölt beruházások az ECDL esetén is hamar megtérülnek. Magyarországon majd akkor beszélhetünk digitális írástudásbeli esélyegyenlőségről, ha a lakosságnak legalább 20-30 százaléka képes lesz – alapvető számítógépes ismeretek birtokában – hatékonyan használni az internetet, és amikor legalább 6-8 százalékuk használja készségszinten a számítógép irodai alkalmazásait.

Tíz év alatt értük el, hogy háromszázezer ember jelentkezett ECDL vizsgákra, célunk, hogy a következő háromszázezres jubileumot már három év múlva ünnepeljük. Az NJSZT programjában lefektettük az ehhez szükséges lépéseket, és folyamatosan teszünk azért, hogy meg is valósulhasson – de ez egyedül nem megy! A továbbiakban is számítunk a politikai és gazdasági élet szereplőinek támogató közreműködésére ahhoz, hogy – mindannyiunk érdekében – közösen megvalósítsuk a hazai digitális írásbeliséget.”- hangsúlyozta Alföldi István.

Az elmúlt tíz év során számos minisztérium, önkormányzat, állami és önkormányzati intézmény, iskola, állami tulajdonú és magáncég iskolázta be munkatársait ECDL képzésre és tette elérhetővé számukra a vizsga megszerzését, ezzel is segítve a munkatársak és a szervezet hatékonyságát.

 

Az informatikai írásbeliség és digitális esélyegyenlőség rendkívül fontos a fogyatékkal élők számára, integrációjuk elősegítésére. Az érzékszervi fogyatékosok informatika képzése projekt keretében immár hetedik éve folyik oktatás, eddig mintegy 120 látás- és 300 hallássérült vett részt a tanfolyamokon. Dr. Kutor László docens, a program alapítója és vezet?jének célja, hogy a továbbiakban is rendszeres térítésmentes felkészítő tanfolyamokat tartsanak továbbtanulni és munkát vállalni szándékozó látás- és hallássérült fiataloknak. Ehhez a Budapesti Műszaki Főiskola Neumann János Informatikai Kara biztosítja a helyszínt, az NJSZT pedig térítésmentesen a vizsgakártyát.

Laky Zsuzsi, 2003-as Miss Europe, Magyarország 2004. évi reklámarca ez év elején döntött úgy, hogy továbbfejleszti számítógépes tudását és ECDL vizsgát is szerez. Mint elmondta, a mindennapi életben, programjai szervezéséhez, a róla készülő képek, cikkek kapcsán, és tanulmányaihoz is szüksége van a számítógépre, és célja, hogy megtanulja jól kezelni ezt az eszközt.

Az ECDL (European Computer Driving Licence) az Európai Unió által támogatott és szinte valamennyi tagország kormánya által ismert és elismert egységes európai bizonyítvány a digitális írástudásról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.