A csoport múlt héten közzétett gyorsjelentése szerint a nettó árbevétel a harmadik negyedévben 28 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Elsősorban a finomított termékek forintban növekvő ára, kisebb részben az harmadik negyedévben speciális tételek nélkül új csúcsra emelkedett, a folytatódó tevékenységeknél 125,9 milliárd forintra, míg a megszűnő tevékenységgel együtt 113,3 milliárd forintra.
Mindkettő jelentősen felülmúlva a 89 milliárd forintos, a speciális tételeket nem tartalmazó piaci várakozást. A speciális tételek nélküli üzleti eredmény a folytatódó tevékenységekre (ez szerepelt az eredmény kimutatásban) 96,1 milliárd forint lett. A speciális tételek nélküli EBITDA is új negyedéves csúcsra nőtt, 193,1 milliárd forintra. A pénzügyi műveletek nyeresége 41,3 milliárd forint volt.
A Mol Csoport nettó eredménye a folytatódó tevékenységekből, speciális tételek nélkül 124,8 milliárd forint volt, míg az INA gázüzlettel együtt, de speciális tételek nélkül körülbelül 120 milliárd forint. Ezt érdemes a 98,4 milliárd forintos piaci várakozáshoz viszonyítani, tehát a nettó eredmény szintjén is lényegesen jobb lett a harmadik negyedév. Az eredmény kimutatásban szereplő nettó eredmény (az összes tevékenységre, korrekciók nélkül) 92,1 milliárd forint volt. A folytatódó tevékenységek egy részvényre jutó speciális tételek nélküli eredménye (EPS) a jelentés szerint 1479 forint volt, a nem korrigált EPS 1091 forint lett.
A speciális tételek 35,3 milliárd forintot rontottak az üzleti eredményen, közülük az INA létszámleépítéséhez kapcsolódó tétel a normál működés részének is tekinthető. A harmadik negyedévben a külső körülmények kissé javultak, és bár az átlagos crack spread távol van a korábbi évek csúcsától, így is komoly eredményt tudott elérni a csoport.
A gazdálkodási kilátások enyhén tovább javulhatnak a Mol számára a következő negyedévekben. A főbb külső tényezők többsége a vezetés várakozásai szerint mérsékelten változhat 2011-ben a korábbi negyedévekre jellemző értékekhez képest, folytatódhat a recesszióból való kilábalás. A hivatalos tervekben a lényeges eltérés a mostani helyzettől az erősebb dollárnál van igazán. Az olajárnál és a vegyipari benzin spreadnél számítanak kisebb-nagyobb növekedésre, a dízel és a motorbenzin árrésénél csak minimálisan. Az viszont továbbra is igaz, hogy az általános gazdasági környezet gyorsan változik, a megindulni látszó gazdasági élénkülés megakadhat régiónkban is.
Várható, hogy a kutatás-termelés szegmens a mostanihoz hasonló erős negyedéveket produkál a továbbiakban is, a feldolgozás és kereskedelem is képes lehet a harmadik negyedéves eredmény megközelítésére. A válságadó ugyan akár évi 30 milliárd forinttal ronthatja az eredményt, de a Mol így is képes lehet 100 milliárd forint környékén tartani negyedéves üzleti eredményét. A Bloomberg alapján a jelenlegi átlagos üzleti eredmény várakozás 2011-re 370 milliárd forint körül alakul, könnyen elképzelhető ennek emelkedése. A 2011-es részvényenkénti eredményvárakozás 2500 forint közelébe javulhat, 2012-re már most is 2800 forint a jellemző.
Közép és hosszú távon az INA a Mol csoport egyik fő növekedési lehetősége. A kitermelésben már nagyon komoly a hozzájárulása a csoport eredményéhez, a finomításban azonban még üzleti szintű veszteséget termel. A közép-európai régiótól középtávon a nyugati átlagot meghaladó gazdasági növekedést várható, a finomított termékek iránti kereslet, amely jelenleg stagnál vagy kicsit csökken, is így alakulhat. A külföldi kutatás és termelés
potenciálja tovább nőtt az utóbbi negyedévben az újabb sikeres kutatások hatására.
Kockázati tényező a Mol esetében (a magyar piac egészét érintő tényezőkön túl) a csaknem leválthatatlan, alapszabállyal és szövetséges részvényesekkel támogatott Mol igazgatóság, a jelentős és magas bekerülésű saját részvény csomag sorsa, valamint a Szurgutnyeftyegaz változatlanul nem tisztázott szerepvállalása. Utóbbi a közeli jövőben rendeződhet, bár a magyar állam esetleges tulajdonosi megjelenése nem egyértelműen jó hír.
A hazai piac megítélését tekintve vegyes, a Buda-Cash szerint romló a helyzet. Kedvező a kormány elköteleződése a 3 százalék alatti államháztartási hiány mellett, de a bizalmat nem javítja, hanem inkább rontja az a mód, ahogyan megvalósítani tervezik. Egyelőre nem látszanak az államháztartás szerkezetét megváltoztató tervek, helyette egyszeri és átmeneti hatóerejű elvonásokkal érnék el a célt. A kormány más, sokszor szokatlan elképzelései sem nyerték el eddig a piaci mozgásokat meghatározó szerelők teljes tetszését. Mindez hevesen változó nemzetközi piaci környezetben értelmezendő, az európai adósságválság és az amerikai monetáris élénkítés kimenetele is kétséges.
A negyedéves gyorsjelentés csak mérsékelt erősödést okozott a részvény árfolyamában, ebben nyilván a részvénypiacok általános elbizonytalanodása volt a felelős. A kedvező gazdálkodási fejlemények, a válságadótól eltekintve feltehetően javuló eredményvárakozások mellett a korábbiaknál kedvezőbben ítéljük meg a Mol részvények középtávú kilátásait. Hosszú távú ajánlás ezért változatlanul vétel: a 20000 forint környéke jó beszállási lehetőséget kínálhat. Rövid távon azonban fennmaradhat a mostani óvatos piaci hangulat, és fennáll a kockázata
annak is, hogy Magyarország megítélése egy ideig rosszabb lesz az átlagosnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.