BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Globális előretörésben az élelmiszer-biztonság

Nem csupán fogyasztói elvárás az élelmiszer-biztonság, mára komoly piacvesztést okozhat egy-egy hiba ezen a téren. A kulcskérdéssé vált terület a távol-keleten is hódít, a steril csomagolásairól híres Tetra Pak legfontosabb piaca ma már Kína évi 40 milliárd termékkel.

Az ellátási lánc hosszabbá válásával és az egyre szigorúbb előírásokkal mára az élelmiszer-biztonság területe az iparág egyik legfontosabb területévé vált, amelynek nem megfelelő szintű kezelése komoly piacvesztést okozhat – hangzott el azon a témában megrendezett sajtóeseményen, amelyet a Tetra Pak budaörsi telephelyén tartottak.

A cég képviselői előadásukban hangsúlyozták: az élelmiszer-biztonság kérdésköre mára nem csupán fogyasztói elvárás, a vevők révén mára piacvesztést okozhat, ha egy cég hibát vét ezen a területen. Az élelmiszeriparban mára a beszállítói partnerek és a kereskedők is elvárják az élelmiszer-biztonság magas szintű kezelését.
Az élelmiszer-biztonság egyik fontos eszköze lehet a csomagolóanyagok megfelelő megválasztása. „A cégalapító filozófiája szerint a csomagolásnak többet kell megtakarítania, mint amennyibe kerül" – mondta el előadásában Kampós Jenő a vállalat key account igazgatója.

Hozzátette: a költséghatékonyság érdekében a Tetra Pak nem csak biztonságos, aszeptikus csomagolási technológiát kínál, hanem rendszerszintű szolgáltatást. Ennek érdekében a cég élelmiszerfeldolgozó gépeket, csomagológépeket, és magát a csomagolóanyagot is biztosítja, valamint ennek műszaki szervizelését is.

Az élelmiszer-biztonság kérdésének globális középpontba kerülését jól jelzi, hogy míg húsz évvel ezelőtt a Tetra Pak térképén nem szerepelt Kína, addig a távol-keleti ország mára a vállalat legnagyobb piacává vált. Az országban több mint 40 milliárd darab csomagolt élelmiszeregységet adnak el évente. Ezt egy másik feltörekvő ország követi: Brazília, ahol 12 milliárdos piacot bonyolít évente a cég. Csak ezután következik a legnagyobb piacok sorában az Egyesült Államok és Kanada.

A cég a legjelentősebb szerepet a tejtermékek piacán játssza. A csomagolt élelmiszerek 63 százaléka folyékony tejtermék, csaknem 18 százaléka pedig gyümölcslé. Ezen felül egyéb üdítőitalokat, alkoholos italokat és ételeket is csomagolnak a cég üzemei világszerte.

Az élelmiszer-biztonság ellenőrzésének gyakoribbá tétele, a kontroll hatékonyságának javulása a kormányzat célja is. Ennek érdekében a kabinet átszervezte az élelmiszer-ellenőrzés rendszerét, és bevezette az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat. A korábban öt külön rendeletben szabályozott díjtételeket új, egységes jogszabály foglalja össze, amely augusztus 1-jén lép hatályba. A vidékfejlesztési miniszteri rendelet az állategészségügy, a növényvédelem, az élelmiszer- és takarmánybiztonság, az állattenyésztés, illetve a talajvédelem és az ökológiai termelés szakterületén alkalmazandó igazgatási szolgáltatási díjakat tartalmazza.

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló jogszabály a korábban széttagolt szakterületek tevékenységét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) keretei közé szervezte.
„A szóban forgó adó a teljes agrobizniszt érinti, kezdve a termelőktől a takarmány előállítóin át a feldolgozókig és a kereskedőkig. Az egyik probléma ezzel azonban az, hogy egy halmoztatott adóztatásról van szó" – nyilatkozta a közteherrel kapcsolatban korábban a Világgazdaságnak Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) elnöke.

A díjjal kapcsolatban már a kezdetektől felmerült az a kérdés, nem minősül-e újabb forgalmi típusó adónak, és ezzel nem ütközik-e uniós direktívákba annak bevezetése, ám adószakértők szerint mivel a hozzáadott érték típusú adó mellé levonási jog nem társul, ezért nem valószínű, hogy ezt az Európai Közösségek Bírósága egyfajta második áfaként értelmezné.

Régiós központ a beruházás után
Mintegy 7 millió euró értékű hatékonyságnövelő fejlesztést hajtott végre májusban a Tetra Pak Hungária Zrt. Budaörsön. A vállalat saját forrásból végrehajtott beruházása révén mintegy felével, 2300 négyzetméterrel bővítette magyarországi gyártó egysége alapterületét. Az összeg a már elkészült épületbővítést, az új palettázó gépet és a vágási terület átépítését, 2 új doktoráló gépet foglal magába.
A Tetra Pak budaörsi gyárát 1989-ben alapították, amely mára a közép-európai térség legnagyobb gyára lett és több mint kétszáz főt foglalkoztat. Az üzem évente kétmilliárd csomagolt egységet állít elő, ennek 94 százaléka exportra kerül. A legfőbb vevők között van Lengyelország, és Németország, amelyek együttesen a külpiacok több mint felét fedik le. Ezen felül jelentős vevő még Szlovákia, Svájc és és Ausztria is.

A Tetra Pak globális eredményei számokban

9 gépgyár
42 csomagolóanyag- és csavarzárgyár
170 országban terített termékkör
11 kutatás-fejlesztési egység
16 műszaki képzési központ
22896 alkalmazott
10,36 milliárd eurós forgalom

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.