BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lesz béremelés jövőre? - indul a felmérés

Egy évvel ezelőtt a munkáltatók 73 százaléka tervezett béremelést azok szervezeteknél, ahol minden munkavállalóra egységes szabályozás alapján döntöttek a kérdésben. Idén ismét indul a céges online felmérés a béremelési tervekről.

A kérdés, hogy mi várható 2013-ban annak ismeretében, hogy a kormányzat frissen nyilvánosságra hozott információk alapján ront az idei – stagnálás közeli – növekedési várakozásán, bár jövő évre 1,6 százalékos növekedésre számít? Terveznek-e most béremelést ennek fényében a munkáltatók? Hogyan alakítják a béren kívüli juttatások rendszerét? Lesz-e egyáltalán juttatás az azóta jelentősen átalakult rendszerben?

A helyzet sokaknak most sem túl rózsás. Tavaly szeptemberben a kutatás résztvevőinek 77 százaléka stagnáló vagy romló (akár jelentősen romló) gazdasági kilátásokkal számolt cégét illetően. Az idei év fordulóján egy másik országos felmérés szerint a cégek négy tizede tudta csak egyértelműen, hogy bérfejlesztést hajt végre. Akkor ugyanis már 84 százalékuk stagnáló vagy romló kilátásokkal kalkulált idénre.

Mindezek tükrében különösen érdekes, hogy mire számíthatnak 2013-ban a munkavállalók. Lesz-e fizetésemelés és változnak-e a juttatások? Többek között ezekre a kérdésekre keresi október 5-ig a választ a FIZETÉSEMELÉS 2013 című országos felmérésében a DEVISE Hungary és a Simconsult. Az online kutatás kérdőíve – melynek eredményei alapján az elemzést a résztvevők ingyen megkapják október 17-ig – itt tölthető ki.

2012-es béremelési várakozások

A több száz válaszadó akkori adatai szerint a fizetések változtatásában 41 százalékuk minden dolgozónál azonos elvek alapján, míg 34 százalékuk munkaköri szintenként határozott a bérfejlesztésről. Utóbbiak esetében akár a 20 százalékot is elérte a különbség a béremelés tekintetében egyes kategóriákban, Több munkaköri csoportban bércsökkentéssel is kalkuláltak a döntéshozók.

Ennek oka egyértelműen kiderült akkor, hiszen elsődlegesen a szervezet gazdasági helyzete (a válaszadók 90 százalékánál) befolyásolta azt, hogy számíthattak-e jövedelmük emelkedésére a munkavállalók – emlékeztetett Dara Péter szakértő, a DEVISE Hungary ügyvezető igazgatója a fizetésemelés tavalyi terveit vizsgáló kutatásuk eredményére.

Ennek oka egyértelműen kiderült akkor, hiszen elsődlegesen a szervezet gazdasági helyzete (a válaszadók 90 százalékánál) befolyásolta azt, hogy számíthattak-e jövedelmük emelkedésére a munkavállalók – emlékeztetett Dara Péter szakértő, a DEVISE Hungary ügyvezető igazgatója a fizetésemelés tavalyi terveit vizsgáló kutatásuk eredményére. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.