Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkóztatásért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy a szociális földprogram keretében az idén már a termények feldolgozására, valamint kézműves termékek előállítására is lehet pályázni. Az önkormányzatok megszervezik, hogy a munkához nem jutó helyiek növényt termeszthessenek, állatot tarthassanak, a termést pedig akár a helyi közétkeztetésben értékesítsék.
A kormány még nyáron döntött arról, hogy a szociális földprogram megvalósítása érdekében az önkormányzatok állami földeket kapjanak vagyonkezelésbe. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) a szociális földprogram megvalósítása érdekében akkor első alkalommal hirdetett meg ingyenes termőföldeket az önkormányzatok számára. Az NFA az önkormányzatok által benyújtott kérelmeket elbírálva javaslatot készített a kormánynak több mint 132 hektár termőföld ingyenes vagyonkezelésbe adására.
„A helyi körülményektől erősen függ az ilyen programok sikere. A világ számos országában van hasonló szociális földprogram, van ahol ez sikeres, van ahol pedig bohóckodássá fajul” – nyilatkozta lapunknak Juhász Pál agrárszociológus. A Budapesti Corvinus Egyetem kutatója hozzátette: „jó szervezés esetén ezek a programok helyileg jelentős sikereket érhetnek el, hiszen a megcélzott csoportoknak képesek biztonságérzetet, kiegészítő jövedelmet nyújtani.” Az eredményességhez szükséges kritériumokról szólva Juhász Pál megjegyezte: „fontos, hogy minden ilyen program tartalmazzon egy szelekciós mechanizmust, és a kevésbé törekvőket kizárja a kezdeményezésből. Ők ugyanis hajlamosak gyengíteni a többiek teljesítményét.”
Az agrárszociológus szerint elengedhetetlen egy ilyen program sikeréhez a háttértámogatás megszervezése is. „A program résztvevőinek meg kell kapniuk a szükséges tudást, a támogató tanácsadást, mert nem igaz az, hogy mindenki tudja, hogyan kell gazdálkodni. Emellett természetesen nem csupán tanácsadásra, hanem egyéb háttérszolgáltatásra is szükség van” – tette hozzá Juhász Pál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.