BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra többen mentek moziba

Félmillióval több fizető nézője volt tavaly a hazai moziknak, mint 2012-ben. Ebből főleg a multiplexek profitáltak, az artmozik viszont a csőd szélén táncolnak.

Sok év csökkenés után tavaly újra nőtt a hazai mozik látogatottsága, ennek, valamint a drágább jegyeknek köszönhetően pedig az iparág is több bevételt könyvelhetett el. „A becslések szerint tavaly 9,9 millió fizető nézője volt a hazai filmszínházaknak, összesen mintegy 13,2 milliárd forint maradt a jegypénztáraknál” – mondta lapunknak Feldmájer Sándor.

A Magyarországi Filmforgalmazók Egyesületének elnöke emlékeztetett: 2012-ben csak 9,4 millió néző volt, ami 11,9 milliárd forintot eredményezett. Emlékeztetett: 2011-ben a multiplex mozik látogatottsága visszaesett, míg az artmozik nézőszáma némileg emelkedett. Ennek ellenére 2012-ben a kevesebb néző is több bevételhez jutatta a mozikat, hiszen 2011-ben 9,5 millióan mentek moziba, összesen pedig mintegy 11,4 milliárd forintot fizettek a jegyekért. A Magyarországi Filmforgalmazók Egyesületének adatai szerint 2006-ban például még 12 millió néző váltott jegyet.

Mivel a hazai mozitermek kétharmada a Cinema Cityhez tartozik, ezért a cég is rekordévet zárt tavaly Magyarországon. A hollandiai weboldalukon publikált adataik szerint 2013-ban 7,4 millió jegyet adtak el. Ebből mintegy 42 millió eurós bevétele származhatott a cégnek, hiszen 2012-ben 7 millió jegyet adtak el, amiből 41,5 millió eurós bevételt könyvelhetett el a cég. A hét közép-kelet európai országban jelen lévő moziüzemeltető második legerősebb piaca így továbbra is a magyar. Lengyelországban ugyan 13,4 millióról 12,1 millióra csökkent a nézőszám, de ezt az izraeli, a magyar, a bolgár, a román és a szlovák mozik kompenzálták. A lengyel mellett csak a cseh piac gyengült. Összességében pedig 37,4 millió jegyet adtak el, ami 3 százalékos növekedést jelent a 2012-es 36,3 millióhoz képest.

A budapesti artmozik azonban az utolsó órában vannak. Még tavaly december végén bezárt a Tabán Mozit, amely az első mozgóképszínház volt Budán. A tervek szerint a Budapest Film Zrt. üzemelteti majd a mozit, amely a szükséges felújítási munkák, valamint a szolgáltatási kör bővítése után tavasszal nyílhat meg újra. A kerületi önkormányzat pedig ötmillió forinttal támogathatja a mozi működtetését. Persze ennek ellenkezőjére is van példa. Alig másfél évvel azután, hogy digitalizálták és 3D-s vetítésekre is alkalmassá tették a hévízi mozit, már ötvenezer nézőt hozott és nyereséget termel az ország leglátogatottabb egytermes vetítőhelye.

A Magyar Nemzeti Filmalap idén még nem döntött filmgyártás támogatásáról, de forgatókönyvről már igen. Például megint pozitív elbírálásban részesült a MEGA FILM Kiadó Kft. által benyújtott Drakula lakópark című film, amit Kálomista Gábor producerként jegyez. Az ő nevéhez fűződik a Coming Out is, amely már legalább 130 ezer nézőnél tart, magyar alkotás esetében erre évek óta nem volt példa. A Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával 16 magyar filmet – 14 játékfilm és 2 dokumentumfilm – mutathatnak be 2014-ben a mozikban. Az idei költségvetési törvényben 5,1 milliárd forint szerepel a Filmalap működésére, valamint a támogatások finanszírozására. A sok éves kómából lassan magára találó hazai filmipar a Berlinalén is képviseltette magát a Viharsarok című filmmel. A magyar-német koprodukcióban készült alkotást korábban már észak-amerikai, nagy-britanniai, francia-, német és lengyelországi mozifilm-forgalmazók is megvásárolták, a Berlinaléval párhuzamosan futó filmvásáron pedig a spanyolországi forgalmazásról is megállapodott a film értékesítést végző ügynökség, és tárgyalást kezdett egy sor további ország forgalmazóival is.

Németország: 130 millió jegy
Németországban tavaly jelentősen emelkedett a hazai filmek népszerűsége a mozikban, a jegyek több mint negyedét német filmre váltották, és hét hazai gyártású alkotás is átlépte az egymilliós nézőszámot. A német filmtámogatási hivatal adatai szerint 2013-ban a mozik jegyárbevétele ugyan 1 százalékkal csökkent, de 2012 után ismét meghaladta az egymilliárd eurós határt és összesen 130 millió jegyet adtak el.

A német filmek piaci részesedése az egy évvel korábbi 18,1 százalékról 26,2 százalékra emelkedett, ami az utóbbi húsz év harmadik legjobb eredménye. A tíz legnépszerűbb film közé két német alkotás is bekerült, az egyik rögtön az első helyre, pedig csak novemberben mutatták be. Ez a Fack Ju Göhte című vígjáték, amelyre 5,6 millió jegyet adtak el az év végéig.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.