BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kényszerértékesítés leállítását kéri a horvát kormánytól az INA

Az INA horvát olajtársaság arra kéri a horvát kormányt, hogy állítsa le gázkészleteinek kényszerű értékesítését, mert az nagy veszteséget okoz a cégnek és munkahelyeket sodor veszélybe.

Horvátország februárban az INA gázkereskedelmi érdekeltségétől, a Prirodni Plin vállalattól az állami HEP (Hrvatska elektroprivreda) energiaszolgáltató vállalat feladatkörébe utalta át a földgáz belföldi nagykereskedelmének monopóliumát.

A lakosságot ellátó gázszolgáltató közüzemi vállalatoknak februártól a HEP érétkesíti a földgázt.

Az INA emiatt kénytelen felszabadítani gáztározó kapacitását a HEP számára. Készletei azonnali értékesítése a HEP-nek és két másik horvátországi vállalatnak állítása szerint 350 millió kuna veszteséget okozhat. "A bevételkiesés nagyban befolyásolhatja a tervezett horvátországi beruházásokhoz rendelkezésre álló összegeket és számos munkahelyet sodorna veszélybe. Ez a kormánynak sem lehet az érdeke" - fogalmaz az INA a közleményben.

A gázkészlet értékesítésének első két fordulója ajánlattétel nélkül zárult annak ellenére is, hogy az árat 25 százalékkal a piaci ár alatt szabták meg. Az INA az ár további csökkenésétől tart. Az olajtársaság az értékesítés leállítása érdekében már minden követ megmozgatott a piacfelügyeletet, a gázpiaci szereplőket és a kormányt is beleértve, egyelőre hiába.

"Miután minden rendelkezésre álló lehetőséget kimerítettünk, most a nyilvánosság előtt kérjük a kormányt, hogy állítsa le a gázkészletek kényszerű értékesítését, engedélyezze ideiglenes gáztározó kapacitások igénybevételét és tegye lehetővé számunkra, hogy reális áron értékesíthessük készleteinket" - írja az INA közleménye.

A horvát kormány azzal indokolta a gáz nagykereskedelmi monopólium áthelyezését a HEP-hez, hogy az INA gázkereskedő érdekeltsége, a Prirodni Plin veszteséggel látta el a feladatot. A Prirodni Plin veszteséges működését ugyanakkor a rögzített lakossági gázárnak tulajdonítja. A tavaly júliusban EU-taggá váló Horvátország még három évig tervezi szabályozni a lakossági gázárat.

Tavaly az INA a Szíriában leállított kitermelés miatt 1,5 milliárd kuna (60,6 milliárd forint) veszteséggel zárta az évet, szemben a 2012-es 681 millió kuna nyereséggel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.