Kedd reggel üzembe helyezték a japán Szendai atomerőmű egyik reaktorát, amelyet az összes japán atomreaktorral együtt a 2011-es fukusimai atomerőmű-baleset után állítottak le – tudósított a BBC. A fukusimai Daiicsi atomerőmű sérülését egy földrengés által kiváltott szökőár okozta, de a károkat emberi mulasztások sora is növelte a későbbi vizsgálatok megállapítása szerint. Közel 16 ezer ember halt meg, több mint 2500-an eltűntek, arról pedig nincs nyilvántartás, hogy kiknek a halála köthető közvetve a balesethez.
A fenti reaktor mostani újraindítására az adott lehetőséget, hogy a tulajdonos Kyushu Electric Power több mint 100 millió dollárt költött az atomerőmű biztonságának növelésére, majd elvégeztette a létesítményen a korábbiaknál szigorúbb biztonsági vizsgálatokat, amelyeknek azok megfeleltek. A második újrainduló blokk a Szendai második egysége lesz, várhatóan októberben.
Összesen 25 reaktor újraindítási kérelméről kell döntenie az illetékes japán atomhatóságnak, minden létesítménynél számolni kell a környéken élők aggodalmával. A keddi üzembe helyezés ellen is többen tiltakoztak a Szendai atomerőmű előtt, illetve Abe Sinzó miniszterelnök ezer kilométerrel távolabb lévő tokiói rezidenciájánál.
A japán atomerőművek fokozatos leállítása miatt az országnak máshonnan kellett pótolnia a kieső energiát, ami miatt igencsak megnőtt az importszámlája, de szén-dioxid-kibocsátása is. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint 2013-ban az ország energiaellátásának még körülbelül a 13 százalékát elégítették ki atomerőművek, 2013-ban már csak a másfél százalékát. Viszont több áramot (és hőt) termeltek az egyébként is a legnagyobb súlyt képviselő, olajtüzelésű erőművek, de meglendült a szén és a földgáz használata is. Klímavédelmi szempontból kedvező viszont, hogy a 2010-esnél több energiát állítottak elő vízenergiával és más megújuló forrásból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.