A környezetvédők először 2016 októberében fordultak bírósághoz, amikor a szervezetek bejelentették: az MVM Paks II. Zrt. által készített és benyújtott hatásvizsgálati dokumentumokat több ponton hiányosnak és homályosnak találták. A hatásvizsgálat alapján a Baranya Megyei Kormányhivatal által 2016. szeptember 29-én kiadott környezetvédelmi engedélyét ezért megfellebbezték, a másodfokú hatóság azonban ennek nem adott helyt, Paks II környezetvédelmi engedélye idén márciusában jogerőre emelkedett.
A szervezetek most úgy vélik, a határozat továbbra sem rendez számos fontos kérdést, így az engedélyt a bíróságon újra megtámadták, keresetükben pedig azt kérik, hogy a bíróság függessze fel a másodfokú határozat végrehajtását és a környezetvédelmi engedélyt az első fokú határozatra is kiterjedő hatállyal szüntesse meg.
Egy atomerőmű súlyos hatással van a környezetre, megépítése és üzemeltetése folyamatos veszélyt jelent. Az engedélynek és az ezt megalapozó környezeti hatástanulmánynak ezeket számba kell vennie, és garanciákat kell nyújtania arra, hogy ezek a veszélyek ne következzenek be. Mindezt Paks II környezetvédelmi engedélye nem biztosítja, az óriási tartalmi lyukak betöltésére a hatóságok nem voltak képesek kötelezni az engedély kérelmezőjét. Ha sikerül a bíróságon bebizonyítanunk, hogy a környezetvédelmi engedélyt nem lett volna szabad megadni, akkor újra kell indítani az engedélyeztetési folyamatot. Vannak tehát lehetőségeink a Paks II projekt megállítására – mondta Koritár Zsuzsanna, az Energiaklub energiapolitikai szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.