A három férfit azzal gyanúsítják, hogy az as-Shabab nevű szélsőséges iszlamista fegyveres szervezet tagjai. Az SWR szerint azért tértek vissza Németországba, mert már nem akartak részt venni a terrorista szervezet véres akcióiban.
A frankfurti ügyészség megerősítette az őrizetbe vétel tényét, de csak annyit közölt, hogy a szövetségi ügyészség utasítására jártak el.
Az al-Kaida szövetségeseként számon tartott as-Shabab elsősorban a Kenyával szomszédos Szomáliában aktív. Ez a szervezet állt a 2013. szeptember 21-én a kenyai fővárosban, Nairobiban a Westgate üzletközpont ellen elkövetett terrortámadás mögött is, amelyben 67 ember halt meg.
Németországból az alkotmányvédelmi hivatal (BfV) - a német belső elhárítás - szerint már több mint 400-an utaztak a Közel-Keletre, hogy csatlakozzanak a szíriai polgárháborúban részt vevő, illetve Irakban felkelést folytató radikális iszlamista fegyveres csoportokhoz. Afrikai iszlamista terrorszervezethez csatlakozó német állampolgárokról viszont eddig nem voltak hírek.
Előzetes letartóztatásba helyeztek Bosznia-Hercegovinában is öt terrorizmussal gyanúsított férfit, őket a Damaszkusz nevű rendőrségi akció keretében fogták el - jelentette hétfőn a boszniai média.
A rendőrségi fellépés célja az volt, hogy bizonyítsák a gyanúsítottak és olyan boszniai állampolgárok kapcsolatát, akik a szíriai és az iraki harcokban vesznek részt terrorista szervezetek oldalán. A gyanú szerint a letartóztatott férfiak terroristacsoportot szerveztek, finanszíroztak és népszerűsítettek, valamint szíriai és iraki harcokra toboroztak embereket.
A boszniai rendőrség szerdán vett őrizetbe 16 feltételezett iszlamista szélsőségest Bosznia-Hercegovina több településén, közülük helyeztek most ötöt előzetes letartóztatásba, négyet lakhelyelhagyási tilalommal sújtottak, a többieket pedig elengedték.
A sajtó információi szerint harmincnapos fogva tartást rendeltek el a boszniai vahhábita mozgalom egyik vezetője, a Bilal néven ismertté vált Huszein Bosznics ellen is.
Bosznia-Hercegovina új büntetőtörvénykönyve tiltja az idegen katonai vagy félkatonai szervezetekhez való csatlakozást, és tíz évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatja a külföldi hadszíntéren harcoló zsoldosokat, míg öt évig terjedő szabadságvesztéssel azokat, akik katonai vagy félkatonai osztagokat szerveznek külföldi harcokra, illetve felkészítik, kiképzik az önkénteseket. Négy évre ítélhetők azok, akik nyilvánosan vagy a médián keresztül a külföldi harcokban való részvételt népszerűsítik.
A szíriai összecsapásokban bizonyítottan több tucat bosznia-hercegovinai állampolgár harcol a szélsőséges muszlim szervezetek soraiban, Huszein Bosznics ügyvédje ugyanakkor újságíróknak azt mondta: az új törvény idén júliusban lépett életbe, a vádak pedig a 2013-as évre vonatkoznak. Szerinte ezért sem védencét, sem a többi gyanúsítottat nem lehet elítélni, a törvényeket ugyanis nem lehet visszamenőlegesen alkalmazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.