Közeledik Tajvan északi partjai felé a Bebinca trópusi vihar, közben egyre erősödik, és akár tájfunná alakulhat, a tajpeji meteorológusok azonban új és eddig sikeres módszert alkalmaznak, hogy nyomon kövessék az útját – a mesterséges intelligenciát (MI).
Az MI által generált előrejelzések eddig felülmúlták a hagyományos módszereket. Júliusban alkalmazták először, amikor az elmúlt nyolc év legerősebb tájfunja, a Gaemi tartott a sziget felé és rekordmennyiségű csapadékot hozott.
Az új technológia lenyűgözte a tajvani meteorológusokat azzal, hogy már nyolc nappal a Gaemi partot érése pontosan megjelölte az érkezés helyét, amire a hagyományos módszerekkel készített előrejelzések képtelenek.
Az emberek kezdik felismerni, hogy az MI valóban lenyűgöző teljesítményt nyújt a hagyományos modellekhez képest
– nyilatkozta a Reutersnek Csia Hszin-szing, a meteorológiai intézet igazgatója. Most ugyanígy követik nyomon a Bebincát, és az MI-nak köszönhetően meglehetősen biztosak benn, hogy a vihar nem ér partot a szigeten.
A rendelkezésre álló MI időjárási programok között szerepel az Nvidia FourCastNet, a Google GraphCast és a Huawei Pangu-Weather, valamint a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) mélytanulás alapú rendszere.
A programok egyelőre még versenyeznek egymással, és Csia szerint hamarosan kiderül, melyik lesz a győztes.
A hírrel kapcsolatban a Reuters emlékeztetett, hogy a világon máshol is elkezdték már használni az ilyen mesterségesintelligencia-modelleket a viharok és hurrikánok előrejelzésére, a meteorológusok és a kutatók szerint jó pontossággal.
A mesterségesintelligencia-alapú szoftvert úgy „képezik ki”, hogy
a múltbeli történelmi időjárási adatok alapján megtanulja a meteorológiai rendszerek ok-okozati összefüggéseit, és több száz időjárási változót képes napokkal előre megjósolni
– és ez a folyamat mindössze néhány percet vesz igénybe.
A tajvani meteorológiai szolgálat szerint az MI pontossága a viharok útvonalának előrejelzésében húsz százalékkal volt jobb a Csendes-óceán nyugati térségében idén szeptember közepéig az összes tájfun esetében, mint a hagyományos modelleké.
A Gaemi tájfunnál ez például azt jelentette, hogy előre számítottak arra a szokatlan hurokra az útvonalában, ami meghosszabbította a Tajvanra gyakorolt hatását, és lehetővé tette, hogy a hatóságok gyorsan kiadjanak egy figyelmeztetést a még arrafelé is ritka, 1,8 méternyi várható csapadékra – a prognózis pedig pontosnak bizonyult.
A Gaemi 4-es kategóriájú tájfunként csapott le Tajvanra, tíz ember halálát okozta és 900 megsérült. Hatalmas pusztítást végzett a Fülöp-szigeteken és Kínában is.
Így most még nagyobb reményeket fűznek az Nvidiával való partnerséghez. A cég idén jelentette be a CorrDiff nevű generatív MI-eszközét, amelynek célja, hogy pontosabb előrejelzést adjon a tájfunok partraszállási helyéről, és nagyobb felbontású képeket nyújtson a vihar belsejében.
Egyelőre azonban a szakértők szerint a mesterséges intelligenciát használó modellek nem voltak képesek minőségi előrejelzéseket adni a tájfun részletesebb hatásáról, például az erejéről és a szél erősségéről, és több időre van szükség ahhoz, hogy az új technológia megszilárdítsa előnyét a hagyományosabb módszerekkel szemben.
„Csak szerencsénk lett volna?” Még adnunk kell egy kis időt az MI-nak. Van mire várni” – vélekedett Csia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.