Az első magyar vasútvonalat Pest és Vác között 1846. július 15-én nyitották meg. A reformkorban a jeles államférfiak az „államvasúti” rendszer hívei voltak, mert úgy vélték, csak ez biztosíthatja, hogy az ország valós érdekeinek megfelelően épüljön ki a hálózat. Az első vasútvonalakat azonban az állam pénzügyi gondjai miatt szinte kizárólag magántársaságok építették és birtokolták.
A kiegyezés évében, 1867-ben az Országgyűlés kormányzati feladattá tette a vasúthálózat fejlesztését. A kormány az 1867. évi XIII. törvényben felhatalmazást kapott arra, hogy 60 millió forintnyi államkölcsönt vegyen fel vasút- és csatornaépítésre.
A pénz egy részéből vásárolták fel 1868. július 1-jén a csődbe ment Magyar Északi Vasút Társaságot, amely a Pest-Hatvan-Salgótarján vasútvonalat üzemeltette, és ezzel megteremtették a magyar államvasúti rendszer alapját. A 126 kilométer hosszú egyvágányú vasút minden tartozékával együtt, tehermentesen, 7,5 millió forintért került a magyar államkincstár kezelésébe. Mikó Imre közmunka- és közlekedésügyi miniszter 1869. október 31-én elrendelte, hogy az északi és a közeljövőben megnyíló Zákány-Zágráb vasútvonal neve Magyar Királyi Államvasutak (MÁV) legyen, és kiadta az Államvasút létrejöttéről szóló alapítólevelet, létrehozva a mai MÁV jogelődjét.
A Magyar Királyi Államvasutak megalakulásakor Magyarországon hat vasúttársaságnak több mint 2300 kilométer vasútvonala üzemelt, és hét társaság kezdte meg vonalainak építését. A vasúthálózat bővítése Mikó terve alapján kezdődött el: a magánvasúti építkezések állami támogatást kaptak, a MÁV elsősorban azokat a vonalakat építette meg, amelyeket az ország gazdasági érdekei, nemzetközi kötelezettségei és a honvédelmi szempontok megkívántak, de amelyeket a magántársaságok nem tartottak kifizetődőnek. A vasúthálózat jelentős részét kiépítő, de nehéz anyagi helyzetbe kerülő nagy magántársaságokat az állam 1876-tól államosította, így 1891-re csaknem 5000 kilométernyi vasútvonal került a MÁV tulajdonába.
A viszonylag rövid vonallal rendelkező helyiérdekű vasúttársaságok (HÉV) vonalait is a MÁV kezelte, így összességében csaknem 19 ezer kilométer hosszú hálózat üzemeltetéséről, fenntartásáról és korszerűsítéséről kellett gondoskodnia, ezért megalakultak a vasutakat építő és karbantartó, illetve üzemeltető szervezetek is.
A gőzmozdonyok hazai gyártása 1873-ban kezdődött a MÁV Gépgyárban (MÁVAG). A képzett munkaerő biztosítására 1887-ben Vasúti Tisztiképző Tanfolyamot létesítettek, ehhez kapcsolódott a szakmunkásképzés beindítása 1893-tól. A MÁV az 1870-es évektől példaértékű szociális ellátó rendszert épített ki.
Az első világháború hadiforgalma nagy megterhelést jelentett a vasutaknak, romlott az eszközök és létesítmények állapota. A trianoni békeszerződés után csak a korábbi vasúthálózat 38 százaléka maradt meg, a vonalakat megcsonkították, az új határok a legtöbbet kettévágták. Magyarország a károk helyreállítása, az átépítések után is a vasúti fejlesztések élvonalában maradt,
1932-ben a Budapest-Hegyeshalom vonal lett a világ első ipari frekvenciával villamosított, üzemszerű forgalmat bonyolító vonala. 1932. július 1-jén államosították a Duna-Száva-Adria Vasúttársaságot, és ezzel megszűnt az utolsó jelentős magánvasút.
A második világháború pusztításait 1946 végéig helyreállították, de korszerűsítés csak az 1960-as években kezdődött. A kommunista rendszer kiépülése idején, 1949. március 15-én a MÁV a Közlekedési és Postaügyi Minisztérium, vagyis az állam része lett, és a rendszerváltozásig így működött. Az 1968-ban jóváhagyott közlekedéspolitikai koncepció – amely sok esetben a forgalom közútra terelését irányozta elő – következményeként 1982-ig hozzávetőleg 1900 kilométer vonalat számoltak fel, a MÁV gazdasági helyzete évről évre romlott.
A rendszerváltozás után megkezdődött a MÁV átalakítása, részleges privatizációja, önálló egységként kezelték tovább a vasútépítő egységeket. A Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium 1993. június 30-án a magyar állam 100 százalékos tulajdoni hányadával létrehozta a Magyar Államvasutak Részvénytársaságot (MÁV Rt.). A társaság 2005. szeptember 1-jén zártkörű részvénytársasággá (MÁV Zrt.) alakult, alapítói jogai a gazdasági és közlekedési miniszterhez kerültek.
Elkezdődött az integrált vasút szakági rendszerré alakítása.
Az Árufuvarozási Üzletág 2006. január 1-től MÁV Cargo Árufuvarozási Zrt. néven a MÁV Zrt. leányvállalataként önállóan működött, 2008-ban a Rail Cargo Austria AG. vásárolta meg, neve 2010-ben Rail Cargo Hungaria Zrt.-re változott. A Személyszállítási Üzletág feladatkörét 2007. július 1-től egy másik leányvállalat, a MÁV-START Zrt. vette át. 2008. január 1-jén a korábbi Gépészeti Üzletágból szerveződött két további leányvállalat: a járműkarbantartó MÁV-GÉPÉSZET Zrt. és a vontatásszolgáltató MÁV-TRAKCIÓ Zrt. A MÁV-csoport szervezeti átalakítása során utóbbi kettő 2014. január 1-jén jogutódlással megszűnt, tevékenységüket a MÁV-START Zrt. vette át.
Jelenleg a MÁV-csoport, amelyhez mintegy 30 vállalat tartozik, a magyarországi közforgalmú vasúti pályahálózat nagy részét, mintegy 7000 kilométernyi vasúti pályát üzemeltet. Az ország valamennyi jelentős pályaudvara és a legtöbb vasútállomása is kezelésében van.
A MÁV Zrt. felújítási programjaival többször nyert építészeti és műemlékvédelmi díjat. A Budapest-Újszász vasútvonal állomásépületeinek felújítása és új típusépületek építése projektjével 2014-ben elnyerte a vasúti építészet Oscar-díját, a Brunel-díjat. 2017-ben Pro Architectura díjat kapott építtető kategóriában az egyes vasútfejlesztési projektekben megvalósuló magas minőségű építészeti fejlesztési tevékenységéért.
(Az MTVA Sajtóadatbankjának összeállítása.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.