BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhet a 290-es euró?

Véget érhet a forint kéthavi erősödése, ezt jelzi, hogy az árfolyam gyertya alakú görbét írt le pénteken Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnökének bejelentésére, miszerint jövőre fokozatosan visszavonul az EKB a likviditásösztönző programból.

Bár a jegyzés a napközbeni 271 forintos csúcsról visszakorrigált, és zárásra ismét 268 forinton kereskedtek a bankközi piacon a közös pénzzel, a piac most teszteli majd: vajon a likviditásvezérelt növekedés fundamentálisan indokolt volt, vagy pénzügyi lufifújás történt a főbb részvény- és árutőzsdéken – véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint az utóbbi esetén jó eséllyel a 290-es szintre húzódhat vissza a hazai deviza árfolyama. A dollár ára a hét utolsó napján 182 forintig emelkedett, estére 179-en zárt, a svájci frankért a délutáni 179 forintot követően végül 177-et kértek.

A szakértő úgy látja, Trichet bejelentése korai volt, és bár a frankfurti döntéshozók többször is hangoztatták, hogy a kamatot még nem emelik, csupán a bankoknak nyújtott rövid lejáratú különleges hitelezést szüntetik be fokozatosan, ez mégis nagyobb riadalmat kelthet a piacon, ahol régóta arról beszélnek a brókerek és kereskedők, hogy túlárazódtak a papírok, és az indexek elszálltak a reálfolyamatoktól.

Az egész kelet-közép-európai térséget érintette a gyengülési hullám pénteken, amely folytatódhat amiatt, hogy több országban politikai bizonytalanság uralkodik. A zloty például 4,16-os szintre esett vissza az euróval szemben, miután Donald Tusk lengyel miniszterelnök kijelentette: a kormány nem tervez radikális beavatkozást annak megakadályozására, hogy elszálljon a költségvetés, amelynek hiánya 8 százalék körül lehet 2010-ben. A szakértők a választások közeledtével magyarázzák e kijelentést.

A zlotyra figyel a piac

Az Európai Bizottság szerint jövőre a lengyel államadósság eléri a bruttó nemzeti össztermék 55 százalékát, amikor is a kormánynak alkotmányos kötelessége a beavatkozás. Suppan úgy véli: ma még nehéz megbecsülni a lengyel hiány alakulását, az elemző arra számít, valamilyen kozmetikázásba kezd a varsói kabinet, amelyen egyébként is fokozódik a nyomás, amióta az ország a túlzottdeficit-eljárás alá került.

A zloty erősítése miatt akár jegybanki intervencióra is szükség lehet – véli. 

A tegnapi romániai elnökválasztás pedig a lejt hozhatja nehéz helyzetbe, pedig árfolyama a politikai bizonytalanságok hatására már most is héthavi mélyben mozog, és ha további nyomás alá kerülne a román pénz, azt az egész régió megérezheti – véli Suppan.

Még a legkevésbé a mai magyar kamatdöntésre reagálhat a forint, amely az elemzők egyöntetű várakozása szerint 50 bázispontnyi lesz. Suppan Gergely úgy látja, a jegybank igyekezete a kamatciklus folytatására akadályokba ütközhet, és bár három hónapos távlatban biztosan lemegy 6 százalékig az alapráta, később át kell térni a 25 bázispontos vágásokra.

A nemzetközi folyamatoktól, így a kockázati étvágy apadásától is függ, a befektetők milyen árfolyamszinten látnák szívesen a forintot, mekkora kamatfelárral szemben, elképzelhető, hogy decemberben esetleg már lassítani kell a vágás ütemén – véli az elemző.


A zloty erősítése miatt akár jegybanki intervencióra is szükség lehet – véli. Véget érhet a forint kéthavi erősödése -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.