BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forint napok óta jól tartja magát

A forint különben már napok óta jól tartja magát, s nem mozog együtt a részvénypiacokkal, vagyis a kockázatkerülés növekedése már nem igazán látszik az árfolyamán, hiszen az inkább stagnál – vélik az Erste elemzői.

„A nagypénteki szünnap után hétfőn szépet esett a pénteken publikált munkapiaci adatra az USA. A foglalkoztatás a vártnál sokkal kisebb mértékben bővült. Az indexek ugyanakkor kezdenek szintre érkezni. Az más kérdés, hogy a jó ázsiai kezdést követően a fáradtság jelei mutatkoztak a nap végére az indexeken, ami jelentős csökkenést mutat a DAX határidőn a reggeli órákban. Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy a mai napon a kezdeti aggodalmakat követően megfordulhat a napok óta lefelé mutató trend, és emelkedő üzemmódba kapcsolhatnak az indexek, s így a magyar piac is. A forint különben már napok óta jól tartja magát, s nem mozog együtt a részvénypiacokkal, vagyis a kockázatkerülés növekedése már nem igazán látszik az árfolyamán, hiszen az inkább stagnál. Ezért fordulatot várunk annak ellenére, hogy Ázsia úgy tűnik, hogy mondvacsinált dolgokra esett be a nap végén, ami amúgy a piaci gyengeség jele” – írják elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. közgazdászai.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Pénteken zárva tartottak a tengerentúli piacok, majd a tegnapi kereskedés során lefelé vették az irányt, és 1 százalék körüli veszteségben zárták a napot az indexek (Dow -1 százalék, Nasdaq -1,08 százalék, S&P500       -1,14 százalék).

- Bernanke Fed elnök tegnapi beszédében azt mondta, hogy a pénzügyi rendszer stabilitása érdekében bankoknak több tőkére van szükségük, ezért is van szükség az új Bázel III-ként ismert szabályozási rendszerre.

- A pénteki munkapiaci adatok gyengébbek lettek az előrejelzéseknél, az előzetes 205 ezer helyett csak 121 ezerrel nőttek a mezőgazdaságon kívüli álláshelyek márciusban. A határidős indexek jelezték a befektetők csalódottságát, az adatot követően lefelé vették az irányt, a negatív hangulatot a tegnapi kereskedésben meg is erősítették a piacok.

- Mark Zuckerberg a Facebook alapítója tegnap jelentette be, hogy a közösségi portál 1 milliárd dollárért megvásárolja a fotómegosztó alkalmazásáról híres Instagramot.

- Az AOL részvényei 43 százalék pluszba ugrottak, miután a cég bejelentette, hogy 800 szabadalmat értékesít a Microsoftnak, több mint 1 milliárd dollárért.

- A héten indul a gyorsjelentési szezon a Wall Streeten, a sort az Alcoa nyitja meg, az elemzők 3,9 cent veszteséget várnak az első negyedévre. A JP Morgan és a Wells Fargo is a héten publikálja a gyorsjelentését.

Olaj, arany:

- Negyedik napja tart az emelkedés az arany piacán, az 1.612 dolláros mélypontról fordult az árfolyam és tegnap elérte a 20 napos mozgóátlagát, 0,7 százalékos emelkedést követően 1.651 dollárnál zárt.

- A WTI kőolaj piacán egyhangú volt a kereskedés, a nap eleji esés után 100,8 dollárról emelkedő irányba fordult az árfolyam, és napi maximumon (102,46 dollár) zárta a kereskedést. A reggeli órákban enyhe mínuszban mozog az árfolyam.

Távol-Kelet:

- Esésben az ázsiai piacok, legkisebb veszteséggel a japán piac zárta a hét első kereskedési napját (Nikkei -0,09 százalék, Hang Seng -1,18 százalék, Shanghai -0,54 százalék).

- A vártnál rosszabb inflációs adat meglepte a befektetőket, 3,4 százalék helyett 3,6 százalékkal nőttek éves szinten a fogyasztói árak márciusban.

- A kínai külkereskedelmi mérleg meglepte a piacokat, a várt 3,15 milliárdos hiány helyett 5,35 milliárd dollár lett a márciusi külkereskedelmi többlet. Az export 8,9 százalékkal bővült 7 százalék helyett, az import viszont lassult, 5,3 százalék lett, miközben a várakozás 9 százalék volt.

- A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán a Bank of Japan, a 0-0,1 százalékos sávban maradt az alapkamat.

Devizák:

- Erősödött tegnap a forint az euróval szemben. A 297,5-ös lokális maximumról 295,4-ig süllyedt az árfolyam. Rövidtávon a 20 napos mozgóátlagig (293) jöhet vissza az EUR/HUF kurzusa.

- A dollár az 1,303-as támasz felett oldalazott tegnap az euró ellenében. Az 1,31-es nyitást követően a reggeli kereskedésben is egy szűk sávban mozog az EUR/USD.

Határidős piacok:

- Az amerikai határidős indexek pluszban, míg az európaiak mínuszban vannak ma reggel.

Vállalati hírek:

- Az Unicredit fő részvényesei április 12-én találkoznak, hogy átnézzék a lehetséges jelölteket az IT elnöki posztra.

- A szingapúri hálózat felújítására és az LTE-re való alkalmassá tételére a Nokia Siemens Networks hálózatát választották. Az új LTE szolgáltatások az év végéig indulhatnak el.

- A Nokia Siemens Networks dolgozói sztrájkba kezdtek az indiai Chennai-ban azért hogy az inaktív dolgozókat, akik a teljes létszám 76 százalékát teszik ki, újra vegyék alkalmazásba. A hírek szerint a gyárban fennakadás nélkül folyik a termelés jelenleg.

- A Total szakemberei pénteken végre megérkeztek az Elgin platformra, ahol megállapították, hogy sem a platformon, sem a csőben, sem a vízben nincs gáz és nincs szennyeződés. Vagyis úgy tűnik, hogy a gázkitörés sokkal kisebb, mint korábban gondolták. Ez jó hír a részvényesek számára, így nem meglepő, hogy a Kepler cég az Elgin-nek kapcsolatos hírek hallatán vételre emelte ajánlást a Total részvényekre.

- Az E.ON 20,6 millió eurót fektet a kolozsvári gázhálózat felújításába az elkövetkező három évben.

- Az E.ON, a Gazprom, és BASF közös vállalata, a Severneftegazprom szombaton megkezdte a kitermelést a Yuzhno-Russkoje gázmezőn és a gázt elkezdte bepumpálni az Északi Áramlat nevű vezetékbe, amely Németországba szállítja a gázt.

- A BMW kínai értékesítése márciusban 41,1 százalékkal, 30.500 egységre nőtt, míg a Daimler 15,9 százalékkal növelte értékesítését, pedig hatalmas diszkontot adott a vásárlóknak. A Porsche 63,3 százalékkal növelte értékesítését.

- A BASF célárát 60 euróról 79 euróra emelte a Morgan Stanley, mivel az üzletmenet mégsem annyira ciklikus, mint azt korábban gondolták. Ez 27 százalékos emelkedési potenciált jelent.


- Az Egis május 2-től fizet osztalékot, a részvény április 18-án forog utoljára osztalékszelvénnyel. Az osztalék mértéke a már korábban jelzett 120 forint részvényenként.

- Az OTP közzétette részletes közgyűlési dokumentumait. A napirenden a szokásos témák szerepelnek. Igazgatósági taggá választhatják Erdei Tamást, az MKB távozó vezérigazgatóját. Ezen kívül újabb egy évvel meghosszabbítják a menedzsment saját részvény vásárlásra vonatkozó felhatalmazását.

- A PannErgy is közzétette közgyűlési dokumentumait. A szokásos napirendi pontok mellett az igazgatóság azt javasolja, hogy 750 forintra csökkentsék a menedzsment opciók lehívási árát. Az előterjesztésben szerepelnek a 2011-es részletes eredményszámok is, melyek megfelelnek a vártnak.

- A PannErgy 2012. április 5-én 1.400 darab saját részvényt vásárolt 630 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 3.147.385 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,94 százaléka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.