BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem túl szép, ami történik a piacokon

Nem túl szép, ami történik. Erős nyitásokat követően lecsorgást mutatnak a piacok. Ez alól az USA piacai tűnnek kivételnek, de tegnap már ott is folyamatos lecsorgás jellemezte a napon belüli kereskedést – kezdik elemzésüket az Erste Befektetési Zrt. közgazdászai.

A BUX tegnap megérkezett a 20 napos mozgóátlagra. Technikailag minden adott lenne egy emelkedésre, ugyanakkor a nemzetközi hangulat valahogy nem túl vidám.

A DAX index is a 20 napos mozgóátlag környékén, vagy inkább az alatt billeg, s ráadásul ma tovább akar esni, legalábbis a kereskedés elején. Ha kottát akarunk húzni a viselkedésre, akkor az erős nyitások utáni lecsorgásra most gyenge nyitást követő erősödésnek kellene jönnie. Most már sokan szkeptikusak lehetnek a gyenge viselkedés miatt. Arról sem szabadna megfeledkezni, hogy telik az idő, és az intézményi vétel eddig nem érkezett meg a forduló napot követően. Annak megérkezése pedig sokat segítene a grafikonok olvasása szempontjából – vélekednek a közgazdászok.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A kedvezőtlen szolgáltatóipari makroadat nyomán lejtmenet indult a tengerentúli börzéken, és az indexek mérsékelt mínuszban zárták a kereskedést (Dow -0,47 százalék, Nasdaq -1,16 százalék, S&P500 -0,77 százalék).

- Az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index értéke tovább csökkent áprilisban, 56 pontról 53,6 pontra, ami hat havi mélypontot jelent Ez az érték gyengébb volt az elemzők által várt 55,3 pontnál.

- A múlt héten 27 ezer fővel kevesebben, összesen 365 ezren igényeltek munkanélküliségi segélyt a tengerentúlon. A várakozás ennél valamivel magasabb, 379 ezer volt.

- Az Európai Központi Bank tegnapi kamatdöntő ülésén a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán, az alapkamat maradt 1 százalék. Az EKB elnöke nem utalt további monetáris lazításra a közeljövőben, ami negatív nyomást jelentett a részvénypiacokra.

- Az AIG első negyedéves profitja több mint duplájára, 3,21 milliárd dollárra emelkedett. Az 1,13 dolláros piaci várakozás helyett 1,65 dollár volt az egy részvényre jutó eredmény.

Olaj, arany:

- Nagyot zuhant tegnap a WTI kőolaj árfolyama. 105,4 dollárról indult a kereskedés, és zárásra 3 dollárral, azaz 2,5 százalékkal került lejjebb a kurzus.

- Az arany árfolyama is lefelé vette az irányt, miután elesett a 20 napos mozgóátlag. 1.650 dollárról 1.634 dollárra zuhant az árfolyam tegnap zárásra. A reggeli órákban nyugodt kereskedés látható.

Távol-Kelet:

- Nem egyértelmű a kereskedés a kínai piacokon, a japán tőzsde továbbra is zárva tart (Hang Seng     -0,7 százalék, Shanghai 0,12 százalék).
- A kínai HSBC szolgáltatóipari beszerzési menedzser index áprilisi értéke 54,1-re emelkedett a múlt havi 53,3-ról.

Devizák:

- Közel kilenc havi csúcsról indult korrekció tegnap a forintban. A 282,3-as minimumról rugaszkodott el felfelé az EUR/HUF árfolyama, és 284,4-ig emelkedett zárásra. Másfél heti forinterősödés korrekciója indult el tegnap.

- A nap elején folytatódott a dollár erősödése az euróval szemben, és 1,309-ig esett az árfolyam. Ezután fordulat jött, és a 20 napos mozgóátlag közelébe (1,315) jött vissza zárásig az árfolyam, így tulajdonképpen oldalazást láthattunk.

Határidős piacok: - Az amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- Hernádi Zsolt MOL elnök és Orbán Viktor Kazahsztánba látogatott. Hernádi elmondta, hogy a MOL az elkövetkező három évben további 250 millió dollárt fektet az ottani mező fejlesztésébe, melyben     27,5 százalékos részesedéssel, illetve üzemeltetői jogokkal rendelkezik a társaság. A területen tavaly 200 millió hordó olajegyenértékest találtak, és további beruházások után 2015-ben indulhat meg a kitermelés. A beruházás teljes összege elérheti a 350 millió dollárt. A mező a MOL összes készletének 5 százalékát teszi ki. A hír kedvező, kismértékű pozitív árfolyamhatás elképzelhető.

- Magyar Telekom: A számlázással kapcsolatos technikai problémák miatt előfordulhat, hogy csak augusztusban vagy szeptemberben vezetik be a távközlési adót. Magánszemélyek esetén, maximum 700, cégek esetén 2.500 forint lenne a felső határ. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- Mától osztalékszelvény nélkül forog a Magyar Telekom és az Állami Nyomda. A Magyar Telekom 50, az Állami Nyomda 44 forint osztalékot fizet részvényenként. Az osztalékfizetés kezdőnapja mindkét cég esetében május 15.

- A PannErgy 2012. május 03-án 4.296 darab saját részvényt vásárolt 629 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 3.170.929 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 15,06 százaléka.

Gazdasági hírek

- Sajtóhírek szerint május végén tárgyalhatja a parlament a jegybanktörvényt. Az uniós szabályok szerint hazánknak előbb módosítani kell a kifogásolt jogszabályt, amit az EU jóváhagy majd. Így júniusban vagy júliusban indulhatnak meg a hiteltárgyalások az IMF-fel, és szeptemberben, novemberben születhet meg a megállapodás. Úgy gondoljuk, hogy addigra a kormány elköltheti a rendelkezésre álló devizamennyiséget, így szokatlan módszerekhez (pl. jegybank devizatartalékának felhasználása) folyamodhat, hogy fizetési kötelezettségeit teljesíteni tudja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.