Továbbra is a korábban kitűzött 5 százalékos piaci részesedés elérése a rövid távú cél Romániában az OTP számára, miután valamennyi piacon méretgazdaságos nagyságra törekszik a csoport – mondta a Világgazdaságnak Diósi László, a hazai nagybank román leányának vezérigazgatója. Több görög tulajdonú leánybank is eladósorban van a szomszédos országban, Diósi azonban konkrét akvizíciós célpontokat nem kívánt megnevezni.
A román bankszektor jelenlegi helyzetével kapcsolatban úgy fogalmazott: bár nem volt könnyű periódus – többek között a kampányidőszakot jellemző intézkedések okoztak jelentős bizonytalanságot –, de összességében javult a bankrendszer helyzete az elmúlt időszakban, a szabályozási környezetből fakadó kockázatok mérséklődtek.
A gyors gazdasági növekedés, az átlagbérek ütemes emelkedése és a rekordmélységben lévő kamatok segítették a hitelezési aktivitás erősödését. Ezzel párhuzamosan a nem teljesítő hitelek (NPL) aránya a 2014-ben látott, messze 20 százalék feletti csúcsról jelentősen, 9,4 százalékra mérséklődött. Ebben nagy szerepet játszottak a kereskedelmi bankok mérlegtisztító erőfeszítései. Diósi szerint azonban van még tennivaló, a vállalati szegmensben – jellemzően a kkv-k esetében – az NPL-ráta továbbra is viszonylag magas.
Ebben a környezetben optimistán tekint a jövőbe Diósi, mint fogalmazott: a piac kitűnő. Az OTP új értékesítései már most az előző években elértnek a duplájára nőttek, ezen belül a fogyasztási hitelek és az ingatlanhitelek piacának bővülése a legerőteljesebb.
Diósi szerint Romániában a hitelezési fordulat már 2015 során megtörtént, ennek ellenére a hitelállomány növekedési üteme összességében továbbra is alacsony. A legutóbbi, áprilisi adatok enyhén 3 százalék feletti bővülést jeleztek éves összehasonlításban, de az alapfolyamatok (mérlegtisztítás és más egyedi tételek hatásának kiszűrése után) ennél kedvezőbb képet mutatnak.
Jelentős eltérések figyelhetők meg a fő piaci szegmensek között. Amíg a lakossági hitelezés elsősorban a jelzáloghitelek gyors növekedésének köszönhetően egészen szépen alakul, addig a vállalati szektor továbbra is viszonylag gyengén teljesít. Igaz, ez utóbbiban is benne van az NPL-állományok leépítésének a hatása – mondta Diósi. Ezzel párhuzamosan a rekordalacsony kamatok és számos egyedi intézkedés segítségével a lejkölcsönök szárnyra kaptak, és közel 15 százalékkal nőttek az utóbbi időszakban. A devizahitelek két számjegyű zsugorodást mutatnak éves alapon, ami oda vezetett, hogy súlyuk 41 százalékra mérséklődött a korábbi 65 százalékos csúcsról.
A román piacban Diósi szerint jelentős a növekedési potenciál, hiszen hitelpenetráció tekintetében mérföldekkel elmarad az ország nemcsak az EU-s, hanem a szűken vett régiós piacoktól is. A kedvező gazdasági kilátások, a jól tőkésített, stabil bankrendszer és a rendkívül magas likviditás kedvező környezetet teremt a hitelek jövőbeli növekedéséhez. Az OTP úgy számol, hogy a következő években a hitelkihelyezések növekedési üteme gyorsulni fog, és kiegyensúlyozottabbá válik. Diósi arra számít, hogy a lakáshitelezés továbbra is a növekedés elsődleges motorja marad, és mellé valamelyest felzárkózik a fogyasztási és a vállalati hitelek piaca. Ennek már mutatkoztak kedvező előjelei az év első harmadában – hangsúlyozta a vezérigazgató. A helyi frankhiteles gondokat sikerült nagymértékben rendeznie az OTP-nek: az elmúlt év során ügyfeleinek 72 százaléka döntött úgy, hogy lejesíti a hitelét, amit átlagosan 21 százalékos diszkont mellett biztosított a bank. Diósi szerint heti szinten továbbra is 5-10 ügyfél kéri, hogy utólag csatlakozhasson a programhoz.
A makrogazdasági egyensúlyi mutatók egyelőre kedvező képet festenek, a legnagyobb kockázatot a költségvetés jelenti Diósi szerint. A hiány mértéke már tavaly elérte a 3 százalékos küszöböt, és a vezérigazgató nem tartja kizártnak, hogy ezt a szintet némileg meg is haladja majd a deficit. Ami különösen rossz hír, hogy mindez egy gazdasági szempontból „békés” időszakban történik – fogalmazott. A költségvetés szerkezetében is lehet találni kedvezőtlen fejleményeket, hiszen ez összességében a már egyébként is erős fogyasztást serkenti. Így a beruházásokra elkölthető források korlátozottak, ami rontja a hosszú távú növekedési kilátásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.