A Nemzetközi Valutaalap megkongatja a vészharangot az államadósság miatt, s fiskális politikai fordulatra szólítja fel az európai országokat, kiemelve Franciaországot, ahol a költségvetési hiány kiugró, és magasak a hitelfelvételi költségek.
Az államadósságok kilátásai most rosszabbak, mint azt az emberek gondolnák
– mondta Gita Gopinath, a Nemzetközi Valutaalap első vezérigazgató-helyettese egy interjúban.
A The Wall Street Journal emlékeztet, hogy
a piacok nyomást gyakoroltak olyan országokra, mint Franciaország,
ahol az államadósságok megugrottak a világjárvány idején, s ahol a költségvetési hiány továbbra is nagy. A francia hitelfelvételi költségek emelkedtek Németországhoz képest.
A hét végén Michel Barnier, Franciaország új miniszterelnöke jelezte, hogy felemeli a gazdagok adóit, hogy betömhesse a költségvetési lyukakat.
Gopinath szerint
elmúltak már azok az idők, amikor a fejlett gazdaságok sikeresen navigálhattak az adóssághegyek között,
mert segített a globális megtakarítási bőség, amely lenyomta a kamatlábakat és a kötvényhozamokat.
Most az államadóssággal kapcsolatos aggodalmakkal szemben régen immunisnak tartott országokat is veszélyeztetheti a laza fiskális politika. Európában a kormányoknak 2030-ig további 1100 milliárd dollárnyi extra kiadással kell számolniuk.
Az IMF azt ajánlja,
hogy fektessenek be a növekedésbe, még akkor is, ha az állami kiadások csökkennek, s fogadjanak el középtávú költségvetési szabályokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.