Donald Trump új vámok egész sorozatának kivetését ígérte, ha megnyeri a jövő hónapban esedékes amerikai elnökválasztást. A Trump-hatás megtépázta az exportérzékeny európai vállalatok, például az autógyártók és a luxuscikkeket gyártó csoportok részvényeit - írja a Financial Times.
A Barclays által összeállított, az amerikai vámoknak kitett 28 európai részvényből álló kosár szeptember vége óta 7 százalékot zuhant. A többek között
részvényeit is tartalmazó kosár idén eddig 2 százalékkal csökkent, szemben a szélesebb európai részvénypiac 8 százalékos emelkedésével.
A csökkenés azt mutatja, hogy Trump ígérete, amely szerint kereskedelmi háborút indít, ha elnyeri második ciklusát a Fehér Házban, további nyomást gyakorol az amúgy is a gyenge hazai gazdasággal és Kína keresletének lassulásával küzdő iparágakra.
Ezek az ágazatok a Trump-hatás, az uniós növekedés stagnálása és Kína lassulása miatt hármas csapással néznek szembe
- mondta Luca Paolini, a Pictet Asset Management vezető stratégája.
Az európai részvénypiacok elmaradtak a Wall Street idei nagy, tech-alapú rallyjától, az S&P 500 több mint 20 százalékkal emelkedett. Sok elemző arra számít, hogy Trump adócsökkentési programja fellendíti az amerikai részvénypiacot, így az európai exportőröknek a büntetővámok bevezetésével okozott kár azzal fenyeget, hogy tovább növeli az egyenlőtlenséget.
Trump közölte, hogy 20 százalékos vámot vet ki Európára és 60 százalékot Kínára. A fenyegetés nyomán a Nemzetközi Valutaalap figyelmeztetett: Trump gazdaságpolitikája veszélyeztetné a globális növekedést.
Emmanuel Cau, a Barclays európai részvénystratégiáért felelős vezetője szerint a részvénypiacokat az előrejelzési piacok által sugallt növekvő valószínűség hajtja, hogy a republikánusok biztosítják az úgynevezett vörös söprést, és megszerzik az elnökséget és a kongresszus mindkét házát. A Polymarket kriptopénz-alapú tőzsde most 62 százalékra teszi Trump esélyét az elnökség megnyerésére, szemben az egy hónappal ezelőtti 48 százalékkal.
Az elmúlt hónapban a Trump-trade teljes gőzzel ment előre
- mondta Cau.
Az úgynevezett „Trump-trade” újjáéledése az elmúlt hetekben a dollárt is megerősítette, valamint amerikai államkötvény eladási hullámot indított el. E mögött az a várakozás áll, amely szerint a büntetővámok növelik az import drágulásán keresztül növelhetik az inflációt és így az irányadó kamatot is.
A Barclays kosarában számos olyan vállalat van, amely bevételeinek akár 30 százalékát is az Egyesült Államokból realizálja - köztük a Daimler Truck, az Arkema vegyipari konszern, vagy az italipari óriás, a Diageo. Egyes elemzők azonban úgy vélik, hogy az európai piacok körüli borúlátás túlzás. Hugh Gimber, a JPMorgan Asset Management globális piaci stratégája szerint az európai piacokon a részvények 40 százalékos diszkonttal forognak amerikai szektortársaikhoz képest, ami részben a kereskedelmi ellenségeskedések kiújulásának veszélyét tükrözi.
Úgy tűnik, hogy ez a negativitás most jól tükröződik az árakban
- mondta.
Marc Schartz, a Janus Henderson portfóliómenedzsere szerint ha az amerikai elnökválasztásnak egyértelmű győztese lesz, akkor szélesebb körú részvénypiaci fellendülés jöhet, ami az európai papírok számára is kedvező.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.