A Cambridge Analytica (CA) politikai adatkezeléssel és -szolgáltatással foglalkozó cég több mint 50 millió Facebook felhasználó személyes adatait használhatta fel engedély nélkül a 2016-os amerikai választásokhoz. Egyes vélemények szerint nemcsak Donald Trump hatalomra juttatásában játszott szerepet a CA, de a tervezettnél jelentősen hosszabbra nyúlt Brexithez is hozzájárult.
Egy külsős cég végezte az adatgyűjtést, amelynek kutatója – ezáltal a történet egyik főszereplője – Aleksandr Kogan, a Cambridge Egyetem pszichológusa egy alkalmazást biztosított az adatok begyűjtéséhez. A felhasználók befolyásolásával egy komplett csapat foglalkozott, bloggerek, pszichológusok, fotósok, kreatívok, videoszerkesztők dolgoztak azon, hogy az emberek minél személyre szabottabb „csomagot” kapjanak. Az eset kirobbanása után a Facebook kitiltotta a közösségi oldalról a botrány főszereplőit.
Szeptemberben aztán újabb adatvédelmi botrányba keveredtek, miután kiderült, hogy
újabb felhasználók adatait lopta el egy hekkercsoport.
A mostani ügy jóval kellemetlenebb az elnőzőnél, annak ellenére, hogy ott politikai vonatkozása is volt az adatlopásnak. Ez esetben ugyanis a felhasználók azon szolgáltatásait is érinti a lopás, ahova a FB-fiókjukkal jelentkeznek be, így például a Spotify, az Instagram, vagy a Tinder.
A Facebook bár nagyon hangoztatja, hogy minden rendben, a felhasználóknak szükségtelen jelszót módosítani, de a userek bizalma megrendült, úgy tűnik, egyre többen kezdenek elfordulni a legnépszerűbb közösségi portáltól.
Bár a 18 és 29 év közötti felhasználók mintegy 44 százaléka törölte magát a Facebookról,
a közösségi portál második negyedéves eredményében ez nem látszik, 2,37 milliárd az aktív felhasználóinak száma. A #DeleteFacebook, azaz a töröld magad a Facebookról hashtag azután pörgött ismét fel, hogy kiderült, Mark Zuckerberg privát megbeszélést folytatott Tucker Carlson and Lindsay Graham republikánus politikusokkal.
A reakciók vegyesek, a Politico megjegyzi, a Twitteren a megannyi Facebookot ellenző poszt mellett, sokan azokat gúnyolják, akik most – mint fogalmaznak – hirtelen demonstratívan elutasítják a közösségi háló használatát és úgy csinálnak, mintha még soha nem hallottak volna Zuckerbergék módszereiről. A republikánusok pedig azért mennek neki demokrata szavazóknak a mikroblogon, hogy miért nem képesek elfogadni, hogy republikánus politikusokkal is találkozhat valaki, abban semmi kivetnivaló nincsen, nem kell túlgondolni.
Breaking: 100% of people tweeting #DeleteFacebook will not delete Facebook.
— Mark Dice (@MarkDice) 2019. október 15.
A Facebook-alapító szeptemberben találkozott Donald Trump amerikai elnökkel Washingtonban, hogy „meghallgassa a politika alakítóinak aggodalmait és megbeszéléseket folytasson az internet várható szabályozásáról”. Jó és konstruktív találkozója volt Donald Trump elnökkel a Fehér Házban – szögezte le cég a szóvivője, ám nem bocsátkozott részletekbe. Hasonlóképpen nem árult el részleteket a találkozóról Trump sem, aki Twitteren mindössze annyit írt, hogy a találkozó kellemes volt. Zuckerberg a találkozót megelőzően a Capitoliumban képviselőkkel és szenátorokkal, köztük republikánus politikusokkal is megbeszélést folytatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.