Ezekben a napokban két összeurópai projekt is – kis túlzással – lázban tartja a hazai tudományos élet szereplőit.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) esetében egy hosszú menetelés érhet véget akár már ma (de legkésőbb holnap), amikor is eldőlhet, hogy Budapestre kerül-e az intézet központja. A másik, az Európai Neutronkutató Központ (ESS) esetében a tulajdonképpeni menetelés még éppen csak megkezdődött: a világ második ilyen jellegű – békés célokat szolgáló – neutronközpontját majdan befogadó színhelyről a tervek szerint az év végén dönthetnek. A magyarok Debrecen mellett lobbiznak – egyébként örvendetesen példamutató összefogással.
Sok közös van a két projektben. Mindegyik komoly európai összefogással fog megvalósulni, s azon belül is az unió, a jelentkező ország kormányzata, a tudóstársadalom és az üzleti körök aktív részvételével, hozzájárulásával. Az is közös bennük, hogy az az ország, amely elnyeri akár az egyiket, akár a másikat, jól fog járni.
A k+f tevékenység előre kiszámítható felpezsdülésétől kezdve a presztízs- és versenyképesség-javuláson, az új befektetések vonzásán át egészen addig, hogy a befogadó országra mint a tudományos-kutatói élet egyik központjára tekintenek a jövőben.
Ám nem csak dicsőséggel járna, ha Magyarországnak sikerül(ne) elnyerni e két projektet (vagy akár csak az egyiket). Lépéseket kellene majd tenni azért, hogy a tudomány ismét elnyerje méltó rangját – s nem csak szavakban. Bővíteni kellene a kézzelfogható támogatások, ösztönzők körét és nagyságrendjét, jócskán emelni a GDP-arányos ráfordításokat, minimum az uniós átlag szintjére. Ez persze nem csupán az üzleti körök feladata, hanem a mindenkori kormányzat kötelessége is. Ezzel is jár az esetleges győzelem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.