BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak az kaphasson szociális segélyt, aki dolgozik?

Dolgozz, ha segélyt akarsz! Bár állítólag egy-két településen már korábban is működött hasonló rendszer, de igazából a monoki önkormányzat döntése keltett hatalmas visszhangot: a borsodi településen közterületi feladatot kell ellátniuk azoknak, akik szociális támogatást szeretnének kapni.
2008.06.13., péntek 00:00

Zongor Gábor

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének a főtitkára

Komplex jogalkotás

„Az önkormányzatok nem hozhatnak szándékosan jogellenes döntéseket, egy jogállamban elképzelhetetlen, hogy ezeknek az intézményeknek a vezetői kezdjenek állampolgári engedetlenségbe. Ugyanakkor az is tény, hogy komoly a társadalmi támogatása az ilyen lépéseknek, s általában nem ellentétesek a helyi közösség erkölcsi értékítéletével. Ugyanis joggal várják el az állampolgárok, hogy ne kerüljenek előnyös helyzetbe azok, akik bár képesek lennének rá, mégsem dolgoznak és segélyből élnek, míg mások kemény munkával jutnak ugyanakkora jövedelemhez. A helyzet megoldása azonban nem egyszerű. Ehhez számos ágazati – például a gyerekek jogaival foglalkozó, a szociális ellátásokról szóló – jogszabályt kell módosítani és megteremteni közöttük a harmóniát.”


Filló Pál

Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának az alelnöke

Út a munkához

„Ebbe az irányba szeretne a kormány és az MSZP-frakció is elmozdulni, persze nem oly módon, ahogy azt Monokon és a többi településen csinálták. Az Út a munkához elnevezésű programunkkal kaput nyitnánk azoknak, akik dolgozni szeretnének, első lépésben 120 órát háromhavonta. Ezek az emberek nem segély helyett jutnának ehhez a lehetőséghez, hanem abban az értelemben továbblépést jelentene a számukra, hogy a munkával eltöltött idejükkel nyugdíj- és egészségbiztosítási jogosultságot szerezhetnének. Már folynak a konzultációk a szakmai szervezetekkel, ezt követően ősszel kerülhetnek a parlament elé a javaslatok. S abban bízom, konszenzussal sikerül elfogadni ezeket a jogszabályokat, hiszen a pártok alapvetően egyetértenek az elképzelésekkel.”


Horváth Csaba

Főpolgármester-helyettes

Professzorok

„Az elv támogatható, hiszen nem szociális segélyből, hanem munkából kellene az embereknek megélniük. Ugyanakkor ehhez alapos törvényalkotó munkára van szükség, ennek során számos részletkérdésre kell ügyelni. Így meg kell vizsgálni, az adott személy esetében nincs-e olyan objektív tényező, amely miatt nem tud dolgozni. S például arra is megoldást szükséges találni, mi történjen azzal a többdiplomás professzorral, aki átmenetileg munka nélkül marad, és a körülményei miatt szociális segélyre szorul. Őt mégsem lehet arra kényszeríteni, hogy árkot tisztítson. Egyébként a fővárosban van jól működő közmunka- és foglalkoztatási program, ám gyakran az önkormányzatok hiába teremtenek lehetőséget arra, hogy az érintettek dolgozzanak, nincs elég jelentkező.”


Kolompár Orbán

Az Országos Cigány Önkormányzat elnöke

Párbeszéd kell

„Az önkormányzatok sem sérthetik meg a hatályos jogszabályokat; ami Monokon és több faluban, városban történt, az átgondolatlan, szakmailag nem kidolgozott lépés volt. Ugyanakkor örömmel látjuk, hogy a települések vezetői is érzik a felelősségüket, s megpróbálnak mindent megtenni a munkahelyteremtés érdekében. Ám csak akkor fogadható el ez a típusú foglalkoztatás, ha legálisan történik és hosszú távra szól. S jó ötletnek tartanánk, ha a polgármesteri hivatalok oktatásokat szerveznének, amelyeken kertészeket, parkgondozó munkatársakat képeznének. Mi a hangulatkeltés helyett a párbeszéd hívei vagyunk, ezért kezdeményeztünk egy olyan megbeszélést, amelyre meghívjuk többek között a szociális és munkaügyi minisztert, továbbá a monoki polgármestert is.”


Csach Gábor

Balassagyarmat alpolgármestere

Figyelemfelhívás

„Bár törvénytelen döntést hoztak ezek az önkormányzatok, s emiatt perelhetők is lesznek, társadalmi szempontból mégis hasznos volt a lépésük, hiszen egy létező és rendkívül komoly problémára hívták fel a figyelmet, amelynek eredményeként végre érdemi vita kezdődhetett. Ezek után ugyanis már nem kerülhető meg, hogy a jogalkotók alaposan átdolgozzák a szociális segélyek intézményét. Ebben a munkának kiemelt szerepet kell kapnia, csakúgy, mint a gyerekek után járó támogatások esetében az iskoláztatásnak. Másik gond, hogy a kisebb településeken nem nagyon tudnak közmunkát ajánlani a rászorulóknak. A városokban ez nem okoz problémát, ott azonban gyakran visszaélnek ezzel: a dolgozók negyede, harmada pár nap után beteget jelent és táppénzre megy.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.