Merthogy itt és most főként nem az ellenzék vezérének terveire gondoltam, hanem arra a szakértői anyagra, amelyet Orbán Krisztián vezetésével az Oriens tanácsadó cég tegnap hozott nyilvánosságra (tőle pedig ugyancsak elnézést kérek a kétértelmű címadásért). Mondanivalóm szempontjából azonban mégiscsak indokolt ez a szójáték, mint később kiderül.
Rég láttunk olyan átgondolt és előremutató javaslatot a gazdasági kilábalásra, mint amilyennel ez a fiatal szakértői csapat állt elő. Az általuk megfogalmazott terápia a lényeget ragadja meg: hogyan lehet kitörni abból az ördögi körből, amelyet az újratermelődő, magas deficit, a lassú növekedés, az alacsony foglalkoztatás és a jövedelemeltitkolás eredményez. Őszintén feltárja, hogy ehhez milyen áldozatokat kell hozni, de melléteszi az elérhető előnyöket is. Eközben számos tabut ledönt, legyen szó a családtámogatási és a nyugdíjrendszer szigorításáról, az adókedvezmények, az eva és ekho tarthatatlanságáról, a minimálbér intézményének eltörléséről. Javaslataik számos eleme persze korábban is megfogalmazódott már szakmai berkekben, de a konzervatív becslésekre alapuló, rendszerszerű megközelítés mégis üdítően hat a jelenlegi környezetben.
És itt lehet átkötni a történetet a címben fellelhető kettősségnek megfelelően. Mert eközben egyre több jelzés érkezik arról is, miként képzeli el leendő kormányzását a következő választások esélyesének tartott Orbán Viktor. Naivitás lenne azt gondolni, hogy az ő programja olyan őszinte, konzisztens egésszé állhat össze, mint az Oriens csomagja, még ha bizonyos elemek vissza is köszönhetnek abból. Azt azonban a politikusoknak is tudniuk kell, hogy a terápia akkor működik igazán, ha a problémákat egyszerre kezeli. Már ha valóban van erre szándék.
Barabás Gyula, a tanulmány társszerzője június 12-én 14 órakor lapunk vendége lesz egy online interjúra. Kérdezze addig is az Oriens csomagjáról!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.