A múlt hétig még úgy tűnt, hogy a szükségszerű közép-európai tőzsdekonszolidációs folyamat csak az erős régiós tőkepiacok megteremtését óhajtó szakemberek és persze a befektetők álma marad. Míg Nyugat-Európában, illetve a tengerentúlon valóságos felvásárlási háború zajlott a börzék világában, addig térségünkben éppen leállt a fúziós folyamat.
A Wiener Börse 2004-ben osztrák bankok társaságában tulajdonrészt szerzett a később összeolvadt Budapesti Értéktőzsdében és Budapesti Árutőzsdében. A bécsi, valamint a pesti parkett vezetői egy erős regionális tőzsdeszövetség létrehozásáról döntöttek Budapest–Bécs tengellyel. Az osztrák tulajdonosi konzorcium a két összeolvadó magyar börzében összesen 68,8 százalékot szerzett – mint később elárulták, 32 millió euróért.
De még szükség lett volna valamire. „Akkor jöhet létre a kelet-európai tőzsdeszövetség, ha egy harmadik börze is csatlakozik a Bécs–Budapest tengelyhez, akár már jövőre” – nyilatkozott 2005 szeptemberében Michael Buhl. A bécsi parkett társ-vezérigazgatója a varsói börzére gondolt. Az egyesítő elképzelés szerint a börzéket egy holding fogta volna össze.
A különféle nemzeti tőzsdékben ez szerzett volna tulajdont, a befektetők pedig élvezhették volna az integrált piacok szélesebb értékpapír-választékát és ezáltal a jobb likviditást. Akkoriban Prágával is jó irányba haladtak a megbeszélések, tárgyaltak még Pozsonnyal és Ljubljanával, a létrehozandó szövetséget pedig a későbbiekben ki szerették volna bővíteni a bukaresti, a szófiai, a belgrádi és a zágrábi börzével is.
A régió kis forgalmú parkettjeinek az összeforrasztására vonatkozó terv iránti elszántságot mutatta az is, hogy Michael Buhl a szövetségben potenciális befektetőként számított a térség nagyobb vállalataira, így a Molra és az OTP-re, valamint az OMV-re. Az akkori elképzelések szerint a regionális tőzsdeszövetség napjainkra már valóra válhatott volna. Csupa ha, de és volna.
Varsóban ugyanis egyre gyakrabban hangoztatták, hogy a 2006-ra tervezett tőzsdeprivatizációt elhalasztják, a külföldi tulajdont korlátozó feltételekhez kötik, sőt, utóbb az egész ügylet megvalósulása kérdésessé vált. 2006 elején még úgy látszott, hogy a pesti parkett jövője Bécsben dől el. Akkor Michael Buhl még a regionális börzeszövetség elkötelezettje volt. „Varsó kiesésével a régióból legszívesebben Pozsonyt látnánk a Bécs–Budapest tengely harmadik tagjaként” – mondta akkor lapunknak.
A regionális integráció másik elkötelezettje, Stefan Zapotocky társ-vezérigazgató viszont hirtelen lemondott, és helyére az év derekától Heinrich Schaller került, akinek első bemutatkozó mondata az volt: „Minél szorosabban együtt akarunk működni a többi tőzsdével.” Talán véletlen, de a térségi tőzsdekonszolidációs folyamat akkor megrekedt, és azóta is csak együttműködéseket kötött a bécsi parkett, igaz, szinte mindenkivel Kelet-Európában, Szarajevótól Bukaresten át Moszkváig.
A Bécsben teljesen elcsendesedett konszolidációs kezdeményezés a BÉT most távozó elnökétől, Szalay-Berzeviczy Attilától kapott időnként egy-egy lökést, aki a holdingszerkezetben látta a magyar börze függetlenségének zálogát. A bécsi fék azonban nemcsak a régiós kezdeményezéseket, de gyakorta a pesti parkettet is visszafogta. A viszony kezdett elhidegülni, amely majdnem odáig ment, hogy az idei márciusi BÉT-közgyűlésen hírek szerint le akarták váltani a magyar tőzsdevezért. Ez nem sikerült. Ráadásul elég udvariatlanul több hétig válaszra sem méltatták a császárváros tőzsdéjének vezetői a magyar parkett forgalmának 80 százalékát adó Mol–OTP páros első embereinek a levelét, amelyben kérték: vonják be őket is a BÉT jövőjének alakításába (VG, 2008. március 19.).
Mostanra alaposan megváltozott a helyzet. Meglepetéssze-rűen bejelentették, hogy a Wiener Börse megvásárolja a velük egy tulajdonosi konzorciumban lévő UniCredittől annak 25,2 százalékos BÉT-pakettjét, ezzel közvetlen tulajdonuk a magyar tőzsdében 37,7 százalékra nő. Ráadásul Beatrix Exinger szóvivő lapunkkal azt is közölte, hogy megkezdték a tárgyalásokat a Mollal és az OTP-vel.
A Wiener Börse egyszerűsítené a döntéshozatalt a BÉT-en belül, ám a magyar menedzsment leváltásához 75 százalékos tulajdoni hányad kellene. Jelezték azt is, hogy tovább növelnék részesedésüket a BÉT-ben, ha akadna eladó. Hírek szerint a bécsiek egyáltalán nem fukarkodnak a pénzzel, ha a pesti tőzsde átvételéről van szó. Egyes kisebbségi tulajdonosok és piaci szakértők a magyar tőkepiac elsorvasztásától tartanak, hiszen Bécs eddig sem jeleskedett annak fejlesztésében.
Mások viszont pozitívumnak tartják, hogy – ha igazak a sajtótalálgatások – a bécsi parkett a prágai tőzsdéből megvenné az UniCredit 8 százalékát, illetve szintén olasz banktól a moszkvai Micex 13 százalékát. Ezzel akár Varsó mellőzésével elindulna a regionális konszolidációs folyamat – igaz, most már nem holdingszerűen, hanem osztrák vezénylettel. Beatrix Exinger lapunknak viszont elmondta, a BÉT-pakett átvételén kívül semmilyen más tárgyalást nem folytatnak az UniCredittel. Persze mástól is lehet tulajdoni részt szerezni.
A régiós tőzsdevásárlásokban a lengyeleknek is lehet még pár meglepő húzása, hiszen ők is komoly szerepre törnek, és Varsóban az elmúlt hetekben többször kormányszinten kommunikálták a börzeprivatizáció szándékának a felmelegítését. Budapest ebben a játékban jó esetben közvetítő szerepet kaphat vagy elnyomják. Ezért jelzésértékű, hogy a magyar érdekeket keményen védő tőzsdeelnök mától már nincs pozícióban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.