BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Várat magára az élénkülés

2008.06.16., hétfő 00:00

A korábban vártnál sokkal mélyebbre taszította a belföldi keresletet a 2006-ban kezdődő fiskális megszorítás. Bár a reálbérek már lassan növekedésbe fordulnak át, a lakosság még mindig nem kezdett el érdemben költekezni, ez a hazai piacra termelő szektoroknak rossz hír.

Továbbra is lassú növekedés jellemzi a magyar gazdaságot, főleg az építőipar és a beruházások mélyrepülése húzza viszsza, és a várt belföldi élénkülés sem kezdődött el. A béremelkedés egyelőre nem volt hatással, egyedül a pörgő külkereskedelem mozdította előre a gazdaságot. A GDP 1,7, a naptári hatás kiszűrésével 0,9 százalékkal nőtt az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az év negyedik hónapjában ismét jócskán megugrott a külkereskedelmi forgalom, s ezen belül jelentős volt mind az export, mind az import dinamikája. Az export euróban 22,8, az import 18,2 százalékkal bővült áprilisban – jelentette a KSH első becslésként. A kivitel értéke 6,46 milliárd euró volt, a behozatalé pedig 6,38 milliárdra rúgott. Az aktívum 210 millió euróval javult 2007 áprilisához képest. Ugyanakkor még márciusban mind a kivitel, mind pedig a behozatal dinamikája egy számjegyű volt, 4,2, illetve 2,9 százalékost regisztráltak.

Az eddigi enyhe inflációcsökkenés növekedésbe fordult át, ebben az élelmiszerárak mellett a gázár emelése is szerepet játszott. Szakértők biztosra veszik a további alapkamat-emelést a meglepően rossz adat nyomán, de így sem biztos, hogy a nemzeti bank hatékonyan képes kezelni a magas szinten beragadó áremelkedési várakozásokat. Az éves pénzromlás az előző havi 6,6 százalékról májusban 7-re gyorsult, az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 1,1 százalék volt – közölte a KSH. Január óta ez a legmagasabb éves pénzromlási ütem, havi alapon február mutatott ekkora értéket, azóta enyhe csökkenés volt. BD



Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

6. 16. Szállodai mutatószámok (január–május)

6. 17. Részletes tájékoztató az Áht-ról (május)

6. 18. Építőipari termelés (április)

6. 19. Létszám és keresetek (január–április)


6. 16. Szállodai mutatószámok (január–május)

6. 17. Részletes tájékoztató az Áht-ról (május)

6. 18. Építőipari termelés (április)

6. 19. Létszám és keresetek (január–április)

-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.