Vida Mihály. Az ABO MILL Zrt. vezérigazgatója. Mankó. „Az állami támogatás olyan, mint mankó a betegnek: segít a létezésben, de önmagában nem gyógyít. Támogatás helyett egy megfelelő mértékű adó- és járulékcsökkentés véleményem szerint sokkal eredményesebben mérsékelné a válság negatív hatásait, növelné a magyar vállalkozások nemzetközi versenyképességét, segítené a piaci megoldások térnyerését. Mivel erre a közeljövőben nem látunk reményt, mi is pályázni fogunk a támogatásra. Ennek elnyerése egy ideig biztosítani tudja az alkalmazotti létszám jelenlegi szinten tartását, de a hosszabb távú, valódi megoldást a piacfejlesztésben, a külgazdasági kapcsolatok erősítésében látjuk. Megtettük a lépéseket export-piacunk bővítése érdekében, úgy gondoljuk, ezeknek az erőfeszítéseknek hamarosan meglesz a hatása.”
Muhari Márton. A Sonepar Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. Félreszabva. „Abból még nagy problémák lehetnek, hogy a munkahelymegtartó támogatás feltételrendszerét egy gyors lefolyású válságra szabták. Az a pályázati előírás, amely a támogatással egyidejű továbbfoglalkoztatásra kötelez, a recesszió elhúzódása esetén eszköztelenné teszi az igénylőt, a talpon maradása érdekében sem racionalizálhatja tevékenységét. Éppen ezért ez a szabály a hasonló célú, németországi támogatás előírásaiból végül kimaradt. Válsághelyzetben kétféle alapstratégiát követhetünk: megsokszorozva erőinket előretörünk, vagy kapacitást csökkentünk. Erős nemzetközi hátterére alapozva vállalatunk az előremenekülés stratégiája mellett döntött, ezért nem tervez létszámcsökkentést. Várakozásom szerint a piaci pozíciónk jelentős mértékben javul.”
Bessenyei István. A Laurel Számítástechnikai Kft. ügyvezetője. Túlzott szigor. „Ismerjük a kormány munkahelymegtartó programjait, ezek közül az Országos Foglalkoztatási Alap munkahelymegtartó támogatására pályáztunk. Véleményem szerint a programok nem rugalmasak. Ha nyertesek leszünk, problémát jelenthet, hogy a pályázat szigorú előírásai miatt a szükségessé váló racionalizálást nem tudjuk később megvalósítani. A támogatás fejében ugyanis a megpályázott idő kétszereséig – akár két évig – szólhat az elbocsátási stop. A jelenlegi válságos időkben jelentős kockázata van két évre bevállalni a munkahelyek megőrzését. Eddig a Laurelnél nem volt szükség létszámcsökkentésre, de áttekintettük a szükséges lépéseket, és a jövőben valószínűleg megtörténik ez. De az elnyert támogatással lehet ezen mérsékelni.”
Peter Simon. A Sanyo Component Europe kelet-közép-európai képviselője. Ragtapasz. „A támogatási rendszer mértéke nem, inkább a módja a kérdés. Az oktatásra kiválasztott alkalmazottak szelekciójára és sokkal erősebb utánkövetésre van szükség. Nem minden dolgozót érdemes vagy lehet hatékonyan képezni. Ez rövid távú, »ragtapasz« jellegű megoldást esetleg adhat, de a kkv-szektor számára a finanszírozás és a forint/euró árfolyam normalizálása jelent majd igazi könnyebbséget. Ez fogja élénkíteni a keresletet, szinten tartani a termelést, és ez eredményezi a munkahelyek és alkalmazottak tartós biztonságát, jólétét. A Sanyónál jelentős, váratlan elbocsátások nem voltak. A cég már korábban elhatározott átszervezése miatt néhány embert el kellett küldeni, de a tervezett létszám megmaradt. A válság miatt még nem küldtünk el senkit.”
Jens Peter Clausen. A Lego nyíregyházai gyárának igazgatója. Tréning. „Tavaly decemberben kezdtük el a termelést a nyíregyházai üzemünkben, és az eladási előrejelzéseink alapján a válság ellenére is kiváló évnek nézünk elébe. Persze szorosan figyeljük a gazdasági trendeket, de a kedvező előrejelzések lehetővé teszik, hogy főképp a stabilitásra és a növekedésre koncentráljunk az elkövetkező években. Természetesen tisztában vagyunk a kormány munkahelymegtartást célzó intézkedéseivel is. Azonban úgy vélem, hogy a recesszió ellenére sem kényszerülünk elbocsátásokra. Inkább a tréningekre és a fejlesztésekre helyezzük a hangsúlyt, így a kormányzattal is hasonló jellegű, az oktatás és a képzés területén történő együttműködésre törekednénk. Ezekben az erőfeszítéseinkben természetesen szívesen vennénk az anyagi segítségnyújtását is.”
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.