BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
oep

Hogyan csökkenthetők a kórházak beszerzési költségei?

Tízmilliárdok takaríthatók meg a kórházak önkéntes társulásainak közös eszköz- és termékbeszerzésével. Ám nem mindent lehet így megvásárolni. Tény továbbá, hogy a beszállítók már most is tetemes árkedvezményt adnak, nem beszélve a fizetési határidők több hónapos csúszása miatti hitelezéseikről.
2010.07.30., péntek 05:00

Rácz Jenő
A Magyar Kórházszövetség elnöke
Megtakaríthatnak
„Jól előkészített, központosított vagy kisebb közösségek összefogásával történő tenderekkel tetemes összeg takarítható meg az egészségügyben, hiszen a dologi kiadások teszik ki a 345 milliárd forintos aktív fekvőbeteg-ellátási kassza felét, amelynek 8 százaléka gyógyszerkiadás. A gyógyszerek és kötszerek egységes beszerzésével 5-10 százalék érhető el. Komoly tartalék van az uniós forrásokból történő projektek tervezésében, az e pénzekből vásárolható eszközök vásárlásában. Jó árat lehetne elérni, ha nem tíz, hanem száz ultrahangkészüléket vennénk a központosított tenderekkel. A beszállítók ugyanis az árakban leképezik a határidős fizetéseket, csakúgy, mint a bizonytalan számlakiegyenlítést. A központi tender kormányrendelettel megoldható.”

Sinkó Eszter
Egészségügyi közgazdász
Önkéntesen
„Célszerű lenne, ha a kormány a központosítható eszközök közös beszerzése felé mozdítaná el az egészségügyi intézményeket, hiszen több tízmilliárd forint megtakarítást érhetne el az ágazat. A Semmelweis Egyetem a központosított gyógyszerbeszerzéssel negyedmilliárdot takarít meg évente. A szolgáltatók önkéntes társulásával kellene kezdeni, így derülhetnének ki a buktatók. Ám megfelelő szakértelemmel kell felruházni az intézményeket, meg kell tanulniuk a közös beszerzések technikáját. Fontos, hogy a közös vásárlások ne sértsék egyik szolgáltató érdekét sem. Az eddig tapasztalatok szerint az érintettek nem mindig fogalmazzák meg pontosan, mit szeretnének. Több megyében volt már próbálkozás gyógyszerek közös vásárlására, sikertelenül.”

Beke Zsuzsa
A Richter Nyrt. kommunikációs igazgatója
Tehervállalás
„Mivel nem ismerjük a kormány takarékossági terveit, a központosított gyógyszerbeszerzések részleteit, konkrét véleményt nem tudunk mondani. Azt gondolom azonban, hogy az egészségügyi szolgáltatók megerősíthetik: a gyógyszercégek eddig is komoly szerepet vállaltak az ágazat gazdasági nehézségeinek könnyítésében. Jelentős kedvezményeket adtak és adnak a nagy megrendelőknek. A gyártók egyébként csomagban tárgyalnak a szolgáltatókkal, s vannak készítmények, amelyeknél 30 százalék körüli árcsökkentést is elérnek a kórházak. Ennél markánsabb engedményre már nem lehet számítani. Ismerve az egészségügy jelenlegi pénzügyi nehézségeit, a beszállítók nagyon rugalmasak a számlák kiegyenlítésekor, a Richternél négy-öt hónapos fizetési határidők is vannak.”

Dávid Tamás
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóhelyettese
Költségcsökkentés
„A beszerzési társulások létrehozása gyógyszer-, kötszer- és egyéb fogyóeszköz-beszerzés céljából Európában elfogadott gyakorlat. Számos példa van a területi vagy szakmai alapon szerveződő csoportosulásokra, amikor az adott régióban működő, illetve adott betegségek ellátására szakosodott szakkórházak együttesen szerzik be a szükséges eszközöket, termékeket a jobb alkupozíció elérése, illetve az egyéb járulékos költségek csökkentése céljából. Nagy valószínűséggel még a hazai kórházi beszerzésekben is lehetnek tartalékok, s várhatóan további megtakarítás érhető el a lejárt szabadalmi védettségű, utángyártott (generikus) termékek piacán, ahol ugyanazon hatóanyag-tartalmú készítmény értékesítéséért akár öt-tíz gyógyszergyártó is verseng egymással.”

Jóbai Zsolt
A Replant Cardo Kft. ügyvezető igazgatója
Feltételekkel
„A kórházak úgy gondolják, a közös kötszerbeszerzéssel, a nagyobb mennyiségekre kért ajánlattal olcsóbban jutnak hozzá a termékekhez. Ám a nagyobb mennyiség több alapanyag-előfinanszírozást igényel a cégektől. A szállítás egy bizonyos mennyiségig költséghatékony, de egy második, félig telt kamion miatt az ár már magasabb. Mivel ütemezett szállítást kérnek, a hosszabb idejű tárolással a gyártó költségei nőnek. Jelenleg a megrendelt mennyiségtől 30-50 százalékban is eltérnek a kórházak, így mi lenne az előre gyártott kötszerekkel? A 180–220 napos fizetési határidő is a beszállítók költségét növeli. A rövid fizetési határidő (30 nap) és a szállítmány egyszerre történő átvétele, azaz a kórházban való tárolása árcsökkentő hatású lehet.”

VG-->

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.