Gerendás János, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára
„A fiskális stabilitás megteremtése után arra számítunk, hogy azok az egyedi tényezők, amelyek 2012-ben lefelé húzták a gazdaságot, 2013-ban a növekedést erősíthetik. Amennyiben idén átlagos évet zár a mezőgazdaság, az önmagában több mint 0,5 százalékponttal emelheti a GDP-t. Nemzetközi intézményekkel összhangban arra számítunk, hogy 2013 második félévére a külső konjunktúra is érezhetően javul, ami új lendületet adhat az exportvezérelt iparnak. Továbbra is fennmarad az ország tőkevonzó képessége, a HITA jelentős beruházási projekteken dolgozik, amelyek magyar gazdaság növekedését erősítik, az uniós források növekvő mértékű lehívása pedig mind az állami, mind a magánszféra beruházásait bővítheti.”
Hegedűs Éva, a Gránit Bank alelnök-vezérigazgatója
„2012-ben a magyar gazdaság a növekedést illetően a várakozásokhoz képest gyengébben teljesített, ami nem egyedülálló Európában, miközben a GDP-arányos államháztartási hiányt ismét 3 százalék alatt tudta tartani, ami nemzetközi összehasonlításban is kimagasló teljesítmény. Növekedési fordulat akkor lesz, ha mind a hazai, mind a külföldi piacon erősödik a kereslet a hazai termékek és szolgáltatások iránt, ha a kormány olyan hosszú távú növekedést ösztönző környezetet tud teremteni, ami segíti a vállalkozások forráshoz jutását, és elősegíti a befektetők vállalkozási kedvének visszatérését. Bízom abban, hogy a fenti feltételek teljesülnek, és ez lehetővé teszi a növekedés beindulását.”
Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója
„Hitelezés nélkül nincs növekedés, ezért kiemelt cél a magánszektor forráshoz jutásának előmozdítása: a bankszektorral kötendő esetleges megállapodás a banki terhek aktivitásbővítéssel arányos mérséklése, illetve a húzóágazatnak számító exportszektorhoz kötődő KKV-k forráshoz jutásának javítása. E szempontból kiemelt szerep hárul az Eximbankra és a MEHIB-re. A finanszírozás bővítése, a már végrehajtott szerkezeti reformok és a stratégiai megállapodások lehetővé teszik, hogy a hazai hozzáadott érték növekedése mellett új munkahelyek jöjjenek létre. A fogyasztás bővülése mellett a hitelszűke enyhülésével megvalósulhat a beruházási fordulat, amely maga után vonja a fenntartható szerkezetű növekedést.”
Sinkó Ottó, a Videoton vezérigazgatója
„Az idei évre a stagnálás a legvalószínűbb, a fordulat inkább vágyálom. Az EU továbbra is kínlódik, még Németország ipara is egy éve csökken, az autóipara a 2012-es mínusz 8 százalék után januárban tovább csökkent. Az EU exportja is zuhan, kilátások rosszak, az euró erős, a kínai igények csökkennek. Itthon az élénkülést sem a bankok helyzete, sem a jövedelmek alakulása nem támogatja, ehhez esetleges számottevő pozitív változások (például a hitelezés mesterséges felpörgetése) esetén is több idő kell. A Videoton ezévi számai is alátámasztják ezt. Az exporteladásaink a tavalyi szinten vannak, a belföldi árbevételünk a tavalyinál jóval alacsonyabb, de nálunk ennek kicsi a részesedése.”
Varga Mihály, a KÉSZ Holding Zrt. elnöke
„Bízunk abban, hogy a gyenge tavalyi év után az idén újra bővülni fog a gazdaság, de a siker letéteményesei mindenekelőtt a magyar vállalkozások. Minden azon múlik, hogy képesek-e megőrizni, illetve visszanyerni stabilitásukat és termelőképességüket, aminek eredményeként hatékonyan járulhatnak hozzá a nemzetgazdasági folyamatokhoz. Kiemelten fontos hogy a hazai gazdaság egésze szempontjából döntő jelentőségű, stratégiai beruházásokban nagy számban legyenek olyan feladatok, amelyeket – erőforrásaikat és képességeiket összeadva – magyar vállalkozások is megoldhatnak. A megfelelő magyar hányad és a magyar vállalatoknál felhalmozott tudás lehet az idei gazdasági növekedés kulcsa.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.