Számtalan baj forrásai voltak a magánnyugdíj-pénztárak a jelenlegi kormány szerint. Nekik volt köszönhető a notórius hiány az állami nyugdíjkasszában, a magas költségvetési deficit és persze a növekvő államadósságból is kivették a részüket. A problémát úgy oldották meg, hogy a tagságnak megengedték, hogy visszaléphessen az állami nyugdíjrendszerbe.
Az akciónak köszönhetően tavaly és tavalyelőtt összesen nagyjából 3 ezer milliárd forint került az államhoz a magánnyugdíj-pénztáraktól. Igaz, a pénz egy részét visszaadta a tagoknak reálhozam címén, egy másik része pedig még megvan az Államadósság Kezelő Központnál és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél, de 2300 milliárd forint elfogyott belőle így is.
A kormány azt ígérte, a pénzt az államadósság csökkentésére fordítják, és valóban erre is költötték a pénz nagyobbik részét. Az államadósság viszont mégsem csökkent annyival, mint amennyit elköltöttek a leendő nyugdíjasok félretett pénzéből. Mostanra a GDP bő 8 százalékának megfelelő összeg került ki az egykori nyugdíjvagyonból, a GDP-arányos államadósság viszont a pénztári vagyon átvétele és tavaly év vége között csak 4,6 százalékponttal csökkent.
Lassan két és fél éve nem nyomasztja már az államháztartást az sem, hogy a nyugdíjjárulékok egy része nem az államhoz, hanem a magánnyugdíjpénztárakhoz folyik be. Az állam azóta évente nagyjából a GDP 1,5 százalékának megfelelő többletbevételhez jut, de ennek sem látszik az eredménye, folyamatosan durva megszorításokra van szükség annak érdekében, hogy az államháztartási hiányt a tervezett szinten lehessen tartani.
A kormány ellenőröket is küldött a nyugdíjkasszákra, mert azt vélelmezi, az intézmények rosszul gazdálkodtak. A történtek után azonban azt sem ártana megvizsgálni, vajon az államosított nyugdíjvagyont nem lehetett volna-e hatékonyabban felhasználni az ország gazdasági helyzetének javítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.