Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint az országnak további lépéseket kell tennie a jelzáloghitelesek érdekében, és a „jegybanki devizatartalékok felhasználása” nyilvánvalóan a felmerült lehetőségek egyike. Hasonlóan értelmezhető Orbán Viktor miniszterelnök egyik múlt heti nyilatkozata is.
Mit jelent ez? Az MNB 36 milliárd eurónyi devizatartalékkal rendelkezik, a háztartások devizahitel-állománya pedig meghaladja a 13 milliárd eurót. Ekkora azoknak a (jelzálog-, illetve áru-) devizahiteleknek az összege, amelyeket még nem váltottak forintra, illetve végtörlesztés keretében sem fizettek vissza.
Hogyan segíthetne a kormány a devizahiteleseken? Az egyik, járhatónak és a fentiekkel összefüggésbe hozhatónak tűnő lehetőség a következő: hatóságilag rögzítenek egy mesterséges (a hitelt felvevők számára kedvező) árfolyamot, amelyen forintra váltják a hitel összegét, az így keletkező forinthitelhez pedig kamattámogatást nyújtanak.
Ez nyilvánvalóan veszteséget okoz, amely megegyezik a háztartások hasznával. Valószínű, hogy a kormány átvállalja a bankok veszteségének egy részét: a kabinet részéről ez egyszerűen egy újabb költségvetési kiadás lesz, a bankok pedig a profit csökkenésére számíthatnak, bár feltehetően veszteségük egy részéért adójóváírást könyvelhetnek el. Ebből a szempontból érdekes a bankszövetség vezetőjének nyilatkozata, amely szerint – amennyiben a kormány által nyújtott támogatás megfelelő mértékű – gyorsan nyélbe üthető egy megállapodás.
Miért fontos mindez, és mi köze a devizatartalékhoz? A fenti fejtegetés inkább csak elméleti jellegű, konkrét javaslat egyelőre nincs az asztalon. Tegyük fel azonban, hogy a kormányzat megtalálja a teljes háztartási devizahitel-állomány forintra konvertálásának módját.
A magyarországi bankoknak ekkor rövid távon devizát kell vásárolniuk: döntően svájci frankot, vagy – svájci frank vásárlásához – eurót. Ha erre jegybanki intervenció nélkül kerülne sor, az a forint gyengülését idézné elő. Éppen ezért tűnik kézenfekvőnek, hogy – miként 2011-ben – a szükséges eurómennyiséget az MNB biztosítaná a devizatartalékból. Alternatív megoldásként szóba jöhet egy swap-egyezmény megkötése a svájci jegybankkal is, aminek eredményeként a pénzintézetek közvetlenül kapnának frankot. Ha az MNB az átváltás folyamatát a devizatartalék felhasználásával „gyorsítja meg”, vagyis a bankoknak nem kell a piacra menniük, akkor nemcsak a teljes külső adósságállomány, de a devizatartalék is jelentős mértékben csökkenne.
Valószínűleg a devizatartalék felhasználásával kapcsolatos hírek miatt került az euró árfolyama 300 forint közelébe, majd fölé. De miért? Hiszen a háztartások devizahitel-állományának forintra váltása éppenséggel az ország egyik strukturális gyengeségét orvosolná. Úgy véljük, két oka van annak, hogy a piac ideges. Először, minden olyan javaslat, amelybe a bankokat is bevonják, növeli annak kockázatát, hogy – amennyiben nem lesz megállapodás – a kormány az egyoldalú megoldás mellett dönt. Ennél is fontosabb azonban, hogy a jelzáloghitel-állomány forintra váltása után a kormánynak és a jegybanknak már nem kell aggódnia a forint gyengesége miatt (az infláció a jelen állás szerint nem ad okot aggodalomra). A befektetők így arra gondolhatnak, hogy a devizahitelek átváltása csupán előjáték a „rendkívül alacsony alapkamat, gyengébb forint” irányvonalhoz. Az érv talán kissé elhamarkodott, de a kockázat azért nem hagyható figyelmen kívül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.