BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi változhat Varga Mihály kinevezésével? Ezt várják a szakértők

A gazdaságpolitika irányában nem, annak eszközeiben lehet változás – mondta Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszteri kinevezése előtt. A Világgazdaság Online véleményt nyilvánító olvasóinak közel háromnegyede szerint semmiféle változás nem várható. A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint is szűk az új tárcavezető mozgástere, változások inkább a stílusban várhatók.
2013.03.09., szombat 08:00


Csery Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa:
„Varga Mihály kinevezése aligha fog előidézni drámai változásokat, mivel az unortodox gazdaságpolitika koncepciója alapvetően nem Matolcsy Györgytől ered, hanem a kormányfő világképéből vezethető le, aki továbbra is igényt fog támasztani a nem konvencionális megoldásokra. Az új gazdasági miniszter valószínűleg – hasonlóan elődjéhez – egyfajta partneri végrehajtóként és a miniszterelnök által kitűzött célokhoz szükséges eszközrendszer összeállítójaként funkcionál majd. Ezzel együtt Varga Mihály személye jelezheti a kormány korábban beharangozott konszolidációs politikájának kezdetét, melyben az eszközök és a kommunikáció is a konfliktuskerülés, illetve a kiszámíthatóság irányába tolódnak el.”

Pasquale Diana, a Morgan Stanley vezető elemzője:
„Varga Mihály kinevezése nem okozott meglepetést, különösen, hogy IMF-főtárgyalói feladata a tárgyalások megszakadásával elveszítette jelentőségét. Az új miniszter a piacon hiteles személynek számít, kinevezése ezért nem ad okot aggodalomra. Rövid távon az ő feladata a túlzottdeficit-eljárás mielőbbi lezárása. A kormánynak ugyanis már az áprilisi konvergenciaprogramban meggyőző érveket kell hoznia amellett, hogy a deficit 2013-ban és 2014-ben egyaránt a GDP 3 százaléka alatt marad. A befektetők emellett kiemelt figyelemmel követik a devizahiteleseket segítő lépéseket és a javasolt megoldások költségét. Az efféle programok körüli spekulációk a választások közeledtével erősödni fognak.”

Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője:
„Valószínűtlen, hogy a csere radikális fordulatot hozna a kormány gazdaságpolitikájában; annak stratégiai irányait a kormányfő jelöli ki. Változás inkább a miniszter stílusában várható, ami a gyakorlatban például az EU-val folytatott kommunikáció mérsékeltebb hangnemét jelentheti. Varga személye alkalmasabb lehet a bankokkal tervezett tárgyalások lebonyolítására is, amelynek célja – a pénzügyi szektor terheinek enyhítése által – a hitelezés beindítása. Jelenleg, amikor a magyar gazdaság strukturális problémáit Matolcsy tevékenysége nyomán általános bizalomhiány is tetézi, már az is jó üzenet, hogy a tárca élén olyan személy áll, akit a gazdaság hazai és nemzetközi szereplői komolyan vesznek.”

Peter Attard Montalto, a Nomura igazgatója:
„Varga Mihály az ortodox fiskális politika híve, az a fajta konzervatív gazdaságpolitikus, akit különösen kedvelünk. Tartunk azonban attól, hogy gazdaságpolitikai kérdésekben Orbán Viktor miniszterelnök megköti a kezét – így akkor is, ha Varga bizonyos mértékű szabadságot kér majd, hogy az ország kikerülhessen a túlzottdeficit-eljárásból. A nemzetgazdasági minisztérimra emellett Matolcsy György árnyéka is rávetül. Ez az oka, hogy bár a piac – helyesen – hiteles választásnak tekinti Vargát, a gazdaságpolitikai irányvonalban nem számíthatunk komolyabb változásra. Az eredmény mindössze a kommunikáció és a PR javulása lehet, aminek hatását az MNB rosszabb PR-ja és gyengébb hitelessége leronthat.”

Raffaella Tenconi, a Bank of America Merrill Lynch elemzője:
„Parlamenti meghallgatásán Varga Mihály – csakúgy, mint Matolcsy György – nyilvánvalóvá tette, hogy nincs lehetőség választási költségvetést alkotni, és egyértelműen jelezte: a kormány és a Magyar Nemzeti Bank legfőbb célkitűzése az lesz, hogy a következő két évben lendületet adjon a magyar gazdaságnak. Varga Mihály kinevezése megítélésünk szerint pozitív fejlemény, bár a fiskális politika mozgásterét nyilvánvalóan korlátozza a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás, amely miatt az Európai Bizottság szorosan követi a fejleményeket. Mindent összevetve azonban úgy véljük, Varga Mihály kinevezése nem képes teljes mértékben ellensúlyozni az MNB-nél bekövetkezett negatív változásokat.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.