Csery Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa:
„Varga Mihály kinevezése aligha fog előidézni drámai változásokat, mivel az unortodox gazdaságpolitika koncepciója alapvetően nem Matolcsy Györgytől ered, hanem a kormányfő világképéből vezethető le, aki továbbra is igényt fog támasztani a nem konvencionális megoldásokra. Az új gazdasági miniszter valószínűleg – hasonlóan elődjéhez – egyfajta partneri végrehajtóként és a miniszterelnök által kitűzött célokhoz szükséges eszközrendszer összeállítójaként funkcionál majd. Ezzel együtt Varga Mihály személye jelezheti a kormány korábban beharangozott konszolidációs politikájának kezdetét, melyben az eszközök és a kommunikáció is a konfliktuskerülés, illetve a kiszámíthatóság irányába tolódnak el.”
Pasquale Diana, a Morgan Stanley vezető elemzője:
„Varga Mihály kinevezése nem okozott meglepetést, különösen, hogy IMF-főtárgyalói feladata a tárgyalások megszakadásával elveszítette jelentőségét. Az új miniszter a piacon hiteles személynek számít, kinevezése ezért nem ad okot aggodalomra. Rövid távon az ő feladata a túlzottdeficit-eljárás mielőbbi lezárása. A kormánynak ugyanis már az áprilisi konvergenciaprogramban meggyőző érveket kell hoznia amellett, hogy a deficit 2013-ban és 2014-ben egyaránt a GDP 3 százaléka alatt marad. A befektetők emellett kiemelt figyelemmel követik a devizahiteleseket segítő lépéseket és a javasolt megoldások költségét. Az efféle programok körüli spekulációk a választások közeledtével erősödni fognak.”
Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője:
„Valószínűtlen, hogy a csere radikális fordulatot hozna a kormány gazdaságpolitikájában; annak stratégiai irányait a kormányfő jelöli ki. Változás inkább a miniszter stílusában várható, ami a gyakorlatban például az EU-val folytatott kommunikáció mérsékeltebb hangnemét jelentheti. Varga személye alkalmasabb lehet a bankokkal tervezett tárgyalások lebonyolítására is, amelynek célja – a pénzügyi szektor terheinek enyhítése által – a hitelezés beindítása. Jelenleg, amikor a magyar gazdaság strukturális problémáit Matolcsy tevékenysége nyomán általános bizalomhiány is tetézi, már az is jó üzenet, hogy a tárca élén olyan személy áll, akit a gazdaság hazai és nemzetközi szereplői komolyan vesznek.”
Peter Attard Montalto, a Nomura igazgatója:
„Varga Mihály az ortodox fiskális politika híve, az a fajta konzervatív gazdaságpolitikus, akit különösen kedvelünk. Tartunk azonban attól, hogy gazdaságpolitikai kérdésekben Orbán Viktor miniszterelnök megköti a kezét – így akkor is, ha Varga bizonyos mértékű szabadságot kér majd, hogy az ország kikerülhessen a túlzottdeficit-eljárásból. A nemzetgazdasági minisztérimra emellett Matolcsy György árnyéka is rávetül. Ez az oka, hogy bár a piac – helyesen – hiteles választásnak tekinti Vargát, a gazdaságpolitikai irányvonalban nem számíthatunk komolyabb változásra. Az eredmény mindössze a kommunikáció és a PR javulása lehet, aminek hatását az MNB rosszabb PR-ja és gyengébb hitelessége leronthat.”
Raffaella Tenconi, a Bank of America Merrill Lynch elemzője:
„Parlamenti meghallgatásán Varga Mihály – csakúgy, mint Matolcsy György – nyilvánvalóvá tette, hogy nincs lehetőség választási költségvetést alkotni, és egyértelműen jelezte: a kormány és a Magyar Nemzeti Bank legfőbb célkitűzése az lesz, hogy a következő két évben lendületet adjon a magyar gazdaságnak. Varga Mihály kinevezése megítélésünk szerint pozitív fejlemény, bár a fiskális politika mozgásterét nyilvánvalóan korlátozza a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás, amely miatt az Európai Bizottság szorosan követi a fejleményeket. Mindent összevetve azonban úgy véljük, Varga Mihály kinevezése nem képes teljes mértékben ellensúlyozni az MNB-nél bekövetkezett negatív változásokat.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.