– Éppen Kínában értük utol. Elmondja mit csinál ott?
– A kínai gazdaság nagyon sok környezetvédelmi problémával szembesül, és egyik legkomolyabb kérdés a szennyvízkezelés. Az utóbbi hónapokban fény derült arra, hogy sok üzem illegálisan a talajvízbe vezette el a szennyvizet, gyakorlatilag megfertőzték a vízkészletet. Emellett egyre több kínai él városokban, ahol a vízhiány miatt vissza kell forgatni a szennyvizet. Cégünk, az Organica egy olyan szennyvízkezelőt fejlesztett ki, ami kisebb a hagyományos tisztítóknál, és nincs szaga, ezért bátran be lehet vinni a városokba. Így nem kell kivezetni a szennyvizet a tízmilliós városokból, valahol messze megtisztítani, majd megint visszavezetni. Cégünk már hat éve jelen van az itteni piacon, most tárgyalni jöttem Kínába.
– Azért a március végi TEDxDanubia rendezvényre biztosan hazajön. Meglepte a felkérés?
– Nagyon jólesett a felkérés, mert tetszik a TED műfaja, és néhány ember szemében én is nagyot nőttem, miután kiderült, hogy felkértek TEDx előadónak. Ugyanakkor az, amit mi csinálunk, szintén nagyon népszerű: nemrég egy franciaországi kisvárosban 700 érdeklődő polgár jelent meg a szennyvíztisztítónk ünnepélyes felavatásán. Innen nézve – és ezt minden nagyképűség nélkül mondom –valahol megérett arra az idő, hogy egy ilyen népszerű rendezvényen is beszélhessünk a technológiánkról.
– A közvélekedés szerint egy szennyvíztisztító büdös és csúnya. Kinek volna kedve egy ilyen létesítmény mellett lakni vagy dolgozni?
– Azt hiszem, lassan ebben is paradigmaváltás szükséges. Korábban senkinek nem jutott volna eszébe megmutatni a vendégeinek a „budit”. Mára azonban a „toalett” bekerült a fürdőszobába, és adott esetben a háztulajdonos büszkén mutogatja egy felújítás után.
A jövőben a modern szennyvíztisztítónak is más nevet fognak adni, például „vízvisszanyerő” vagy „vízvisszaforgató” kertnek hívják majd. Ez a szennyvíztisztító ugyanis egyáltalán nem büdös, inkább olyan, mint egy kis kert, mely városi élőhelyül szolgálhat a vadkacsák, békák számra. A víztisztítás mellett ráadásul rekreációs és oktatási célokra is használható.
– Ha ilyen egyszerű az elv, akkor elképzelhető, hogy a jövőben bárki építhet egy mini szennyvíztisztítót a háza mellé?
– A biológiai szennyvíztisztítás lényege: ha baktériumokat és levegőt adunk a szerves anyaggal terhelt vízhez, akkor a baktériumok szépen megeszik a szennyező anyagokat. A Kenyeres István barátommal együtt kidolgozott koncepciónk lényege, hogy magasabb fajszámmal, komplexebb rendszerben működtetjük a folyamatot, így az stabilabb és sokkal hatékonyabb. Ám nem javaslom, hogy bárki saját rendszerrel kísérletezzen, mert a technológia nagyon komoly tudományos alapokra épül. Ez tehát egy meglehetősen high-tech módszer, még ha másként látszik is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.