BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szennyvíztisztító mint kert

2013.03.11., hétfő 05:00

– Éppen Kínában értük utol. Elmondja mit csinál ott?

– A kínai gazdaság nagyon sok környezetvédelmi problémával szembesül, és egyik legkomolyabb kérdés a szennyvízkezelés. Az utóbbi hónapokban fény derült arra, hogy sok üzem illegálisan a talajvízbe vezette el a szennyvizet, gyakorlatilag megfertőzték a vízkészletet. Emellett egyre több kínai él városokban, ahol a vízhiány miatt vissza kell forgatni a szennyvizet. Cégünk, az Organica egy olyan szennyvízkezelőt fejlesztett ki, ami kisebb a hagyományos tisztítóknál, és nincs szaga, ezért bátran be lehet vinni a városokba. Így nem kell kivezetni a szennyvizet a tízmilliós városokból, valahol messze megtisztítani, majd megint visszavezetni. Cégünk már hat éve jelen van az itteni piacon, most tárgyalni jöttem Kínába.


– Azért a március végi TEDxDanubia rendezvényre biztosan hazajön. Meglepte a felkérés?

– Nagyon jólesett a felkérés, mert tetszik a TED műfaja, és néhány ember szemében én is nagyot nőttem, miután kiderült, hogy felkértek TEDx előadónak. Ugyanakkor az, amit mi csinálunk, szintén nagyon népszerű: nemrég egy franciaországi kisvárosban 700 érdeklődő polgár jelent meg a szennyvíztisztítónk ünnepélyes felavatásán. Innen nézve – és ezt minden nagyképűség nélkül mondom –valahol megérett arra az idő, hogy egy ilyen népszerű rendezvényen is beszélhessünk a technológiánkról.


– A közvélekedés szerint egy szennyvíztisztító büdös és csúnya. Kinek volna kedve egy ilyen létesítmény mellett lakni vagy dolgozni?

– Azt hiszem, lassan ebben is paradigmaváltás szükséges. Korábban senkinek nem jutott volna eszébe megmutatni a vendégeinek a „budit”. Mára azonban a „toalett” bekerült a fürdőszobába, és adott esetben a háztulajdonos büszkén mutogatja egy felújítás után.

A jövőben a modern szennyvíztisztítónak is más nevet fognak adni, például „vízvisszanyerő” vagy „vízvisszaforgató” kertnek hívják majd. Ez a szennyvíztisztító ugyanis egyáltalán nem büdös, inkább olyan, mint egy kis kert, mely városi élőhelyül szolgálhat a vadkacsák, békák számra. A víztisztítás mellett ráadásul rekreációs és oktatási célokra is használható.


– Ha ilyen egyszerű az elv, akkor elképzelhető, hogy a jövőben bárki építhet egy mini szennyvíztisztítót a háza mellé?

– A biológiai szennyvíztisztítás lényege: ha baktériumokat és levegőt adunk a szerves anyaggal terhelt vízhez, akkor a baktériumok szépen megeszik a szennyező anyagokat. A Kenyeres István barátommal együtt kidolgozott koncepciónk lényege, hogy magasabb fajszámmal, komplexebb rendszerben működtetjük a folyamatot, így az stabilabb és sokkal hatékonyabb. Ám nem javaslom, hogy bárki saját rendszerrel kísérletezzen, mert a technológia nagyon komoly tudományos alapokra épül. Ez tehát egy meglehetősen high-tech módszer, még ha másként látszik is.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.