BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Segíti-e idén a mezőgazdaság a GDP növekedését?

Jó eredményekkel zárult az aratás idén, az ősszel betakarítandó szántóföldi növényeket azonban azóta a kánikula pusztítja. A tavalyi rossz bázis után idén így is pozitívan járulhat hozzá az agrárium az éves GDP eredményhez a megkérdezett szakértők szerint.
2013.08.09., péntek 18:00



Éder Tamás, A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke:
"Ma lényegesen másképp látom a helyzetet, mint egy-két hónappal ezelőtt. Akkor racionális várakozás volt, hogy az agrárium érdemben befolyásolhatja pozitívan az össz-GDP alakulását, azóta azonban az aszályos időjárás jelentősen átírta a várakozásokat is. Ráadásul a világpiacon egyelőre nem látunk nagy mozgást, a világ nagy termőterületeit nem sújtja ilyen szélsőséges időjárási esemény, a kánikula lokálisnak tűnik, vagyis globális szűkösség, és ebből eredő teljes árkompenzáló hatás sem várható. Az állattenyésztés növekedése sem tapasztalható még. Azt gondolom, mindebből fakadóan egy egészen kicsi plusz hatást adhat az agrárium a teljes GDP-hez, számottevő pozitív befolyása nem lesz a mezőgazdaságnak az össztermék alakulására."



Raskó György, agrárközgazdász:
"Pozitív lesz a mezőgazdaság hatása az idei GDP alakulására, de csupán azért, mert az agrárium összkibocsátása nőni fog, döntően a növénytermesztés miatt. Ez utóbbi kibocsátás-növekedése elérheti a 20 százalékot is idén. Emiatt az agrárium a teljes GDP-t hozzávetőleg 0,2 - 0,3 százalékponttal tudja növelni. Fontos azonban megjegyezni, hogy a terményárak jelentős csökkenése miatt az árbevétel elmaradhat a korábbiaktól. Mivel a piaci árak különösen április óta sokat estek, emiatt a termelőknél realizált jövedelem nem lesz ettől nagyobb. Probléma tehát az, ami ezekben a számokban nem jelenik meg, hogy a gazdálkodóknál maradó elkölthető jövedelem nem lesz több, sőt, idén kevesebb lehet."

Vancsura József, A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke:
"Elsősorban az export növekedése miatt elképzelhető, hogy az agrárium idén jobb képet mutat majd, mint amire általában számíthatunk. Fontos azonban megjegyezni, hogy az 2013-as év csak az őszi kalászosok, így például a búza termése miatt alakul jól. A tavaszi vetésű növények, így a kukorica és a napraforgó termése ma még bizonytalan, és a forró, aszályos nyár sokat ronthat az eredményen, jóllehet csak kukoricából 4 millió tonnát kellene exportálni. A helyzet azonban az elhúzódó kánikula miatt napról napra romlik, a növekedés feltételei kritikussá váltak. Az országnak természetesen elegendő lesz az idei termés is, ám a GDP-hez történő mezőgazdasági hozzájárulás szintje kétségesnek tűnik."

Suppan Gergely, A Takarékbank vezető elemzője:
"Az egyik kulcsfontosságú terményt, a búzát már learatták a gazdák, itt 25-26 százalékos növekedés tapasztalható a tavalyi eredményhez képest, amely mindenképpen bíztató, és más, már learatott terményekből is több lett. A kukorica betakarítása még hátravan, itt jelentős kockázati tényező a kedvezőtlen időjárás, de az biztosra vehető, hogy a termés így is több lesz, mint tavaly. A rendkívül alacsony 2012-es bázishoz képest tehát így is növekedés várható. Az állattenyésztést érintő esetleges stagnálás, vagy kisebb csökkenés nem számottevő, hiszen a meghatározó termék a búza, a kukorica és a napraforgó. Ha más tényezők nem változnak érdemben, akkor a mezőgazdaság akár 0,7 százalékpontot is javíthat az idei GDP-n."

Török Zoltán, A Raiffeisen Bank vezető elemzője:
"Minden bizonnyal pozitív hatással lesz a mezőgazdaság teljesítménye a teljes GDP alakulására, de nagy kockázatot jelent a kukoricatermés idei mértéke, hiszen a mostani kánikula jelentősen átírhatja még a várakozásokat. Ismert, hogy tavaly egy jó búzatermés után az aszály rontotta le a későbbi eredményeket, igaz, az akkori katasztrofális kár megismétlődése most nem várható, hiszen a feltételek nem annyira rosszak. A konzervatív becsléseim szerint is 8-10 százalékos növekedést képes idén felmutatni a mezőgazdaság, ez pedig akár 0,5 százalékpontot is hozzátehet az ország teljes gazdasági növekedéséhez. Ha ez nem valósul meg, akkor az agrárium nélkül nem is lenne gazdasági növekedés idén."

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.