Két éve indult a magánnyugdíjpénztárak államosítása. Ma már látszik: az állam a tagok által bő egy évtized alatt felhalmozott pénzt gyorsan elköltötte, alig 200 milliárd forint van már csak meg a több mint 3 ezer milliárdból. A pénz nagyobb része ugyan az adósságok csökkentésére ment el, de sokat költöttek folyó kiadásokra is, ráadásul az államadósság az elvont magánvagyon ellenére nem csökkent érdemben. Az sem segített ezen, hogy a GDP mintegy 1,3–1,4 százalékának megfelelő összegű magánnyugdíj-pénztári járulékok is most már az államhoz kerülnek, vagyis lényegesen könnyebb egyensúlyban tartani a büdzsét, mint korábban.
Az államosítás kevéske érdemi eredményt hozott tehát, a vagyonukat az államra átruházó tagok pedig azóta is hiába várnak az ígéretek teljesülésére, egyéni nyugdíjszámlák például az állami rendszerben a mai napig nincsenek, jó ideje már nem is esik szó róluk. Arról sincs hír, hogy hogyan kompenzálják azokat az egykori pénztártagokat, akik a reálhozamukat is átadták az államnak annak reményében, hogy magasabb nyugdíjat kapnak majd később, a hatályos jogszabályok ugyanis nem jogosítják őket több juttatásra.
Korábban naivan azt képzeltem, a lakosság felfogja, hogy a nyugdíjpénztári felhalmozás az egyik legfontosabb – ha nem a legfontosabb – megtakarítás volt az életében, ebből tudja ugyanis majd idős korában, amikor dolgozni már nem lesz képes, finanszírozni részben a megélhetését. Ennek megfelelően, ha oda is adja az államnak ezt a pénzt, elvárja majd, hogy elszámoljanak vele, és teljesítsék a pénz elvételekor tett ígéreteket. Most viszont úgy tűnik, a volt tagok simán beletörődtek abba, hogy ez talán sosem következik be. Igaz persze az is, ha lennének is egyéni számlák az állami rendszerben, azokon maximum csak a tartozásokat lehetne könyvelni, azok fedezete, vagyis az egykori magánnyugdíj-vagyon ugyanis már nincs meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.