Fekete Tibor, gyógyszerpiaci szakértő:
A kormány által a gyógyszergyártókra kényszerített árcsökkentés kedvezően érintette a gyógyszerkasszát, de kevésbé a lakossági kiadásokat. A támogatás az elmúlt négy évben 55 milliárd forinttal csökkent, a betegek közben 43 milliárddal többet költöttek. A közkiadások radikális lefaragása nyomán csökkent a hozzáférés egyes gyógyszeres terápiákhoz, ami kedvezőtlenül befolyásolja az egészségi állapotot, de negatívan hat a foglalkoztatásra is. Emiatt az államháztartási egyenlegre tervezett pozitív hatás is kisebb lesz. A kormányzati szándék ellenére a gyógyszerpiac növekedése megállíthatatlan az átlagos életkor növekedése, az új gyógyszerek megjelenése és a szűréseken felfedezett betegek gyógyítási költsége miatt.
Marsi Erika, a Nemzetközi Bankárképző Központ alelnöke:
Nem az utóbbi négy év lesz az, amire a legbüszkébb lesz a magyar bankszektor. Az utóbbi évek stagnáló gazdasága nyomott hagyott a bankszektor teljesítményében is, amit a kormány gyakran ad-hoc szabályozói magatartása, illetve azok lebegtetése csak súlyosbított. A négy év alatt a bankszektor több mint 400 milliárd forint veszteséget termelt, a bedőlt hitelek aránya duplájára emelkedett, s csak a tulajdonosok támogatásának köszönhető, hogy nem volt nagyobb probléma a bankszektorban. Kiszámíthatóság hiányában a bankok a mindennapok problémáinak kezelésére koncentráltak, mintsem hosszú tervekben gondolkodtak volna. Ha a bizalom helyreállhatna mind a két oldalon, az ügyfelek és a gazdaság is sokat nyerhetne.
Budai Iván, a Magyar Vegyipari Szövetség igazgatója:
A válság előtti tíz évben a vegyipar folyamatosan növekedési pályán volt, de a válság miatt 2009-ben a vegyi anyagok és termékek gyártása 16 százalékkal csökkent. A következő évben az ágazat kétszámjegyű bővülést produkált, és ezen belül a termelés kétharmadát adó petrolkémiai ipar, a műanyag alapanyagok gyártása 12 százalékkal bővült. Ez a folyamat 2011 második felében megtorpant és 2012-ben 5,3 százalékkal csökkent a termelés, de tavaly 6,4 százalékkal bővült és a termelési érték elérte az 1371 milliárd forintot. A vegyipar az exportja tavaly 11,4 százalékkal bővült, míg a belföldi eladásoké csak 1,7 százalékkal. A termékek közel 60 százalékát a külpiacokon értékesítik, vagyis exportvezérelt növekedésről beszélhetünk.
Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége elnöke:
Az európai turizmusra tartósan ható gazdasági válság következtében a magyar turizmus, így a szállodaipar is mélyponton volt 2010-ben. Ebben az évben a szállodák kihasználtsága 44,6 százalék volt, a szektorban leginkább használt indikátor, az egy kiadható szobára jutó szállásdíj bevétel pedig 6344 forint. A tavalyi mutatók sokkal jobbak voltak: 49,8 százalékos foglaltság és 7555 forintos bevétel. A gyenge forint pozitívan, a 18 százalékos infláció negatívan hatott a szállodák gazdálkodására. A mutatók még nem haladták meg jelentősen a válság előtti utolsó év, 2007 számait. Jelentős forgalmi növekedés szükséges idén, hogy a szállodák fenntartható működése jövedelmezőségi szempontból biztosított legyen.
Száraz Gábor, a Tigáz szóvivője:
Az elmúlt négy évben a következő fontos események történtek a magyarországi földgázpiacon: 2010-12-ben megjelent a válságadó, ezt követően 2012-ben a különadó is. Utóbbinak az elmúlt évben jelentkezett a hatása. 2013-ban a rezsicsökkentés úgy valósult meg, hogy bizonyos árösszetevők mértékét 2013 novemberében és 2014 áprilisában csökkentették, aminek következtében a tarifa az indokolt költségek kevesebb mint 50 százalékát fedezi. Általában véve a gázfogyasztás az elmúlt négy évben folyamatosan csökkent Magyarországon. 2012-ről 2013-ra a zsugorodás mértéke 10 százalékkal meghaladta azt, amit az enyhe időjárás egyébként indokolttá tett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.