A rendszerváltás óta több kormány is a zászlajára tűzte a kkv-szektor felvirágoztatását. Mi garantálja a mostani sikerét?
Áttekintettük az elmúlt harminc év programjait, de ilyen komplex stratégia eddig nem volt. A magyar gazdaság állapota lehetővé teszi, hogy a kormány érdemben segítse a mikro-, kis- és középvállalkozásokat a direkt támogatások, adókedvezmények mellett tudástranszferrel, amely a tőkéhez jutáshoz éppúgy elengedhetetlen, mint egy projektszervezet felépítéséhez.
A 2030-ig vezető úton milyen segítséget kaphatnak először a magyar cégek?
Az adórendszer átalakításából fakadó előnyöket már most érzik: az elmúlt két évben 39,1-ről 37,4 százalékra csökkent a GDP-arányos adócentralizáció, de a 36-37 százalékos sávnál sem állunk meg, a helyi iparűzési és a társasági, illetve a szociális hozzájárulási adó mérséklődése ugyanúgy a vállalkozások mozgásterét növeli. Emellett építeni kell a hiteltermékekbe vetett bizalmat, hiszen ilyen egyszerűen és olcsón mostanáig nem lehetett Magyarországon kölcsönhöz jutni.
Az innovációs képesség hogyan fejleszthető?
Az innovációs célra fordítható több mint 650 milliárd forintnyi uniós forrás mintegy 55 százalékát a kkv-k kapták, ebből képességet kell építeniük, ez előfeltétele a piacképes termék létrehozásának. De nem elég önmagában a pénz, támogatást is kell adni, a cégeket közelebb kell hozni az egyetemekhez és a kutatóintézetekhez.
Hogy áll a digitális rendszerek használata?
Annak ellenére sem állunk jól, hogy az infrastruktúra kiváló – az internet elérhetőségében és sebességében világszinten a nyolcadik-tizedik helyen állunk –, a vállalatirányítási rendszereket viszont csak a kkv-k elenyésző része használja. Sokaknak az online pénztárgép és az e-számla hozott digitális struktúrát a működésébe, így ezek nemcsak a gazdaságfehérítést szolgálták. A jövő tavasszal amerikai mintára megjelenő vállalkozói portálról mindenki letölthet egy vállalatirányítási rendszert, amely közvetlen kapcsolatban van az adóhatósággal, így több ügyintézés egyszerűbb, gyorsabb lesz.
A teljes interjú a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.