A kormány ennek érdekében felelős költségvetési gazdálkodást folytat, egyszerűsíti az adórendszert, csökkenti a bürokratikus és az átlagos adóterhelést, illetve a vállalkozásokra és a munkavégzésre rakódó terheket - mondta a miniszterelnök.
Hozzátette: a találkozón egyetértettek abban, hogy a gazdaság gyorsuló növekedési pályán van. Az inflációs célt illetően kifejtette, hogy arról "nagyon egyformán" gondolkodik a kormány és a jegybank. Úgy fogalmazott: "a nagyságrend, az irány adott, felülvizsgálatára nincs szükség". Szavai szerint az inflációs célt úgy kell kitűzni, hogy középtávon közelítsen az Európai Központi Bank (EKB) 2 százalékos inflációs céljához, attól valamennyi eltérés természetesen megengedhető; eddig ez 1 százalék volt.
Simor András jegybankelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a dezinfláció minden országban költségekkel jár. Hozzátette: azokban az országokban sikerült viszonylag alacsony költséggel csökkenteni az inflációt, ahol jó volt az együttműködés a kormány, a munkaadók, a munkavállalók és a monetáris politika között. Véleménye szerint ez a találkozó az első lépés lehet egy ilyen megállapodás létrehozása felé, annak érdekében, hogy a dezinflációs folyamat minél hamarabb, minél kevesebb költséggel menjen végbe, és elérhető legyen az árstabilitás.
Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke elmondta: a találkozón arra hívták fel a figyelmet, hogy a gazdaság szereplői számára a jelenlegi euró/forint árfolyam nem kedvező. Lényegesen gyengébb, 250-260 forintos árfolyam lenne az ideális. Remélte, hogy ennek elérésében segít a kormány és a jegybank is. A forint árfolyamát firtató kérdésre Simor András azt válaszolta, hogy az MNB-t is meglepte ennek mértéke az elmúlt időszakban. Gyurcsány Ferenc pedig azt emelte ki, hogy a forint erősödésének egyszerre van kedvező és kedvezőtlen hatása: mérsékli az inflációt, de rontja több vállalkozás versenyképességét.
A hatásokat nem hetek, hanem hosszabb időszak alapján kell elemezni, ez a munka folyik; minden szereplő, a jegybank is érti, hogy milyen felelőssége van ebben a folyamatban - mondta. Újságírói kérdésre válaszolva Simor András közölte: a jegybanknak nem volt, nincs és nem is lesz árfolyamcélja, az MNB-nek inflációs célja van. Az árfolyam természetesen fontos, hiszen az beépül a jegybank inflációs jelentésébe, így közvetett hatása van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.