Tavaly közel másfélszeresére, hárommillió fölé nőtt az állástalanok száma; egyedül az év utolsó hónapjában majdnem 140 ezren jelentkeztek be a munkaügyi hivataloknál. Az 1930-as évek elejének nagy gazdasági válsága óta egyetlen európai országban sem fordult elő, hogy egyetlen év leforgása alatt egymillióan kerültek az utcára. Az év végére elért 3,13 milliós szám a Spanyolországnál kétszer népesebb Németország adatához hasonló, és az EU-ban legmagasabb, 13 százalék fölötti munkanélküliségi rátát jelent.
Piaci elemzők szerint 2010-ig a négymilliós küszöböt is át fogja lépni az állástalanok száma, ám ezt a jóslatot Celestino Corbacho munkaügyi miniszter túlságosan borúlátónak tartja. Szerinte a következő hónapokban is növekedni fog a munkanélküliek száma, de nem olyan ütemben, mint eddig. A munkanélküliek összetétele egyébként jól tükrözi a spanyolországi gazdasági válságot: 1,8 millióan az elmúlt másfél évtized boomja során megerősödött, majd hirtelen a padlóra került szolgáltatószektorban, közel hatszázezren pedig az ingatlanpiaci buborék kidurranása miatt nehéz helyzetbe jutott építőiparból kerültek az utcára.
José Luis Rodriguez Zapatero miniszterelnök a napokban azzal igyekezett lelket önteni az állásukért aggódó vagy már elbocsátott emberekbe, hogy kijelentette: a tavaly elhatározott tízmilliárd eurós infrastruktúra-beruházási program az év során 300 ezer új álláshelyet fog teremteni. A helyzet szerinte márciustól fokozatosan javulni fog.
A munkanélküliség növekedéséből fakadó szociális problémák azonban így is időzített bombaként ketyegnek. A spanyol törvények értelmében az elbocsátott dolgozók - a legális munkaviszonyban eltöltött idő hosszától függően - legfeljebb két évig számíthatnak fizetésük 70 százalékáig terjedő segélyre. Ez azt jelenti, hogy az idei év végétől és még inkább 2010-ben fokozatosan óriási tömegek fognak kikerülni az ellátórendszerből.
Márpedig a spanyolok illetve az - afrikai vagy közép- és kelet-európai - vendégmunkások közötti feszültség most is óriási. A spanyol nagyvárosok hajléktalan-szállásain állásukat és otthonukat elvesztett helyiek mellett afrikai, magyar és román vendégmunkások is nagy számban tengődnek. A hatóságok megpróbálják hazatérésre ösztönözni a korábbi boom idején érkezett külföldieket, és ennek érdekében a visszaút költségét is hajlandóak lennének fedezni. A többség azonban nem mozdul: a hazatérési program első hónapja alatt mindössze 767-en éltek a lehetőséggel.
Spanyolországban a külföldiek a munkaerőállomány 12 százalékát teszik ki. Az új EU-tagállamokból érkezetteknél persze sokkal többen vannak azok, akik - zömmel illegális úton - Afrikából érkeztek a spanyol partokra. Az illegális bevándorlók számát tavaly ugyan sikerült 26 százalékkal csökkenteni (köszönhetően az afrikai kormányokkal aláírt együttműködési szerződéseknek), de így is ezrével érkeznek a munkavállalásra egyre kevésbé esélyes jövevények.
A külföldiek többsége eredetileg olyan munkák - gyümölcsszedés, takarítás stb. - elvégzésére érkezett az ibériai országba, amelyet a spanyolok a bőség éveiben nem akartak elvállalni. Most azonban a helyiek a külföldiekkel versengve igyekeznek megszerezni - egyre alacsonyabb bérért - a korábban lenézett vagy túlságosan nehéznek tartott állásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.