A termelés az év első hat hónapjában 0,4 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakától. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 2,2 százalékkal csökkent, derül ki a KSH tájékoztatójából.
Az ipari export 2012 első hat hónapjában 1,0, júniusban 6,2 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Júniusban a feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alág közül a több mint egynegyedet képviselő járműgyártás kivitele jelentősen, 15,5 százalékkal nőtt.
Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban közel egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás folytatta a több mint egy éve tartó visszaesését: exportvolumene 0,3 százalékkal mérséklődött.
Az ipar belföldi értékesítése január–júniusban 1,7, júniusban 1,9 százalékkal alacsonyabb volt 2011 azonos időszakánál. A feldolgozóipar belföldi eladásai júniusban 1,6 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, írja a KSH.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 júniusában a feldolgozóipar termelése 0,9 százalékkal, a csekély súlyú bányászaté 9,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4,6 százalékkal visszaesett.
2012 júniusában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben regisztráltunk termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás volumene számottevően – 13,1 százalékkal – magasabb volt, mint 2011 azonos időszakában, derül ki a statisztikai hivatal közleményéből. Ez nagyrészt a Mercedes-gyár termelésbe állásának, illetve felpörgésének köszönhető.
Az iparág szakágazatai közül a legjobb teljesítményt – mintegy 29 százalékos növekedéssel – a járművillamossági, - elektronikai készülékek gyártása nyújtotta. A második legnagyobb súlyú alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 6,1 százalékkal csökkent, főként a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet visszaesése következtében. Ugyanakkor az alágon belül jelentős emelkedést is megfigyeltünk: az elektronikai áramköri kártyák és számítógépek, perifériás egységek gyártásában.
A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés közel egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása jelentősen, 11,1 százalékkal nőtt, nagyrészt a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény, illetve a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás tartósítás alágazat bővülésének köszönhetően. Ezzel együtt az alágon belül a szakágazatok kétharmadában is növekedést regisztráltunk.
Az előző havi visszaeséssel szemben kiugróan, 16,4 százalékkal emelkedett a közepes súlyú gép, gépi berendezés gyártása mind a hazai, mind a külpiaci értékesítés élénkülésének eredményeként. Idei mélypontját érte el a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése miatt: az alág kibocsátásában 36,8 százalékos visszaesést mértünk.
2012 júniusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 1,6 százalékkal magasabb volt, mint 2011 azonos hónapjában. Az új exportrendelések 2,6 százalékkal emelkedtek, míg az új belföldi rendelések 5,4 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 21,3 százalékkal bővült tavaly júniushoz képest.
2012 első hat hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 1,6 százalékos növekedése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 1,9 százalékos létszámcsökkenés mellett következett be.
Az idei első félévében Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban –Dél-Alföldön (7,1 százalék), Nyugat-Dunántúlon (4,4 százalék) valamint Észak-Magyarországon (0,2 százalék) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 0,9 és 3,7 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.