A pénzügyminiszterek által már elfogadott országspecifikus ajánlások szerint idén a GDP 0,5, jövőre 0,6 százalékos kiigazítást kellene végrehajtania a magyar kormánynak, hogy teljesítse a középtávú célt. „Nem reagálunk a javaslatra, mert a költségvetési hiány csökkenő pályán halad” – indokolta Orbán Gábor, aki szerint a strukturális hiányra vonatkozó becslés folyamatosan változik. Banai Péter Benő, az NGM költségvetésért felelős államtitkára ehhez hozzátette, hogy a konvergenciaprogram kiigazítás nélkül garantálja, hogy Magyarország teljesítse a vállalásait. Idén 2,4, jövőre pedig 2 százalékos lesz a deficit. Banai kiemelte, hogy május végéig csak az egész évre tervezett hiány 58,3 százaléka, 511 milliárd forint jött össze, ami kedvezőnek számít. Nem csak a kormány, hanem az OECD is optimista a költségvetés kapcsán, hiszen az idei évre 2,3, jövőre pedig 2,2 százalékos deficitet várnak.
A jövőre tervezett hiány még úgy is teljesíthető szerintük, hogy az utolsó pillanatokban is puhult a költségvetés, amelynek a végszavazását ma tartják. Az Országvédelmi Alap 100 milliárd forintról 70-re csökkent néhány bevétel mérséklése és kiadás növelése miatt. Orbán Gábor azt mondta, hogy a 10 milliárdos további bankadó-csökkentési keretet valószínűleg jövőre nem tudják elkölteni. „Az összes bank kisebb Magyarországon, mint ami a növekedéshez kellene” – tette hozzá.
„Nem tudtuk tartani az eredeti ütemtervet az Erstével” – válaszolta Orbán Gábor arra a kérdésre, hogyan vásárol meg az állam a bankban a 15 százalékos részesedést a hónap végéig. Az államtitkár most úgy látja, őszre záródhat le a tranzakció. „Sok múlik azon, miként alakul a Citi tranzakciója, amely hatással van a bank értékére” – ismertette Orbán. Szerinte a csúszás ellenére jól halad a vásárlás.
Nem csak a nagyobb adócsökkentés, hanem a magyar-szerb határra építendő 175 kilométeres kerítés is pénzbe kerül, amivel korábban nem kalkuláltak. Banai Péter szerint a holnapi kormányülésen tárgyalja a kormány a kerítésépítés költségét. „A 20 milliárd forintos becsléseket nem tudom megerősíteni, de cáfolni sem” – mondta az államtitkár. A rendkívüli kormányzati tartalékból fogják finanszírozni az építést, amelyből már 39 milliárd forintot átcsoportosítottak, de rendelkezésre áll a tavalyi maradvány felhasználása is. A rendkívüli tartalékból azonban 60 milliárdot csak a jövő év második félévében lehet felhasználni.
Egy kockázati faktor az uniós pénzek lehívása is, ám ezzel számoltak. „Lesznek olyan beruházások a 2007-2013-as ciklusból, amelyeket nem készülnek el az idei év végéig, ezeket hazai forrásból fogjuk megvalósítani” – fejtette ki. „Ha nem fejeznénk be, akkor az egész uniós támogatást vissza kellene fizetni.”
Az adósság csökkenő pályán halad, amelynek devizaarányát továbbra is mérsékelné a kormány. Jövőre azonban közel 5,5 milliárd eurónyi devizakötvény és hitel jár le. „A devizakötvény kibocsátásának lehetőségét nyitva kell tartanunk, de eddig kevésbé frekventált piacokat célozhatunk meg” – mondta Orbán Gábor. A Világgazdaság kérdésére elárulta, hogy a déli és keleti nyitás jegyében fordulhatnak más piacokra az euró és a dollár helyett, de nem nagyösszegű hitelfelvételről lenne szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.