Deflációt mért augusztusban a svéd statisztikai hivatal. Mint a csütörtöki közleményből kiderül, a fogyasztói árak 0,2 százalékkal csökkentek. Piaci megfigyelők 0,1 százalékos esésre számítottak. A jelzálogkamatok hatásától szűrt mutató viszont, amelyet a jegybank (Riksbank) nagy figyelemmel követ, a júliusi 0,9 százalékról 0,8 százalékra lassult. Az árak alakulása azonban megfelel a központi bank előrejelzésének, így az elemzők nem számítanak rá, hogy belátható időn változna az irányadó kamat, amely mínusz 0,35 százalék.
A jegybank a múlt héten döntött úgy, hogy tartja ezt a szintet, de jelezte, kész további lépésekre, ha a folyamatok mást irányt vennének. A fejlett államok központi pénzintézményeihez hasonlóan a Riksbank is vásárol értékapírokat, idén 135 milliárd korona, azaz 16 milliárd dollár értékben, hogy élénkítse a gazdaságot, és közelítse az infláció iramát a kétszázalékos célhoz. A stockholmi jegybankárok észlelik, hogy az amerikai és a brit gazdaság élénkül, s remélik, az eurózóna szerényebb fellendülése sem torpan meg. A svéd gazdaság az utóbbi két évben igen jól teljesített, 2,5 százalékkal növekedett, s a következő kettőben három százalékkal is bővülhet. Az infláció azonban nagyon messze került a céltól, ráadásul a változatlan monetáris politika következtében a korona még erősödik is.
A Riksbank éles bírálatok középpontjába került, amikor 2010 és 2011 között 0,25 százalékról két százalékra vitte fel az irányadó kamatot, abban a hiszemben, hogy a világgazdaság túljutott a pénzügyi válságon. Ám például Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász és Lars Svensson akkori jegybanki alelnök azzal érvelt, hogy ez a legrövidebb út a deflációhoz. S most a jegybank ezzel a jelenséggel küzd, miközben a negatív alapkamat hitelezési boomot indított meg. A háztartások adóssága az elkölthető jövedelemhez képest a jelenlegi 170 százalékról 190-re emelkedhet 2018-ra. A hitelezés összességében, a vállalati szektort is ideértve, 7,1 százalékkal ugrott meg az első negyedévben, miközben a nominálisan számított bruttó hazai termék (GDP) csak 4,1 százalékkal.
A lakásárak júliusban 14 százalékkal emelkedtek. A népszaporulat és a bevándorlás miatt évente csaknem nyolcvanezer új lakást kellene építeni, de az adatok elmaradást jeleznek. Stockholmban félmillióan szeretnének lakást bérelni, a várakozási idő elvileg kilenc év, hacsak valaki nem próbálkozik meg azzal, hogy némi kenőpénz fejében előbbre sorolja magát, írta a Bloomberg. A lakásbérleti árak mesterséges korlátozása miatt viszont nem épül elég lakás, mert nem éri meg befektetni. A bankfelügyelet az ingatlanpiaci és hitelezési buborék felfúvódásának a veszélyét érzékelve, most szigorítani kívánja a bankok számára előírt tőkekövetelményeket.
A fogyasztói árindexet, amely tartalmazza a jelzálogkamatok, tehát közvetve a negatív alapkamat hatását is, azért szűri a jegybank egy fix kamatú mutatóval, hogy érzékelje, a gazdaság mélyén milyen inflációs folyamatok zajlanak. Sőt, ezt a szűrt indexet még az olajárak hatásától is megtisztítja. Ennek nyomán a néhány napja kiadott inflációs jelentésben azt írta a Riksbank, hogy a fő inflációs index is eléri a kétszázalékos célt jövőre, majd azt követően meg is haladhatja azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.