Az államháztartási hiány 2,2 milliárd lej (482 millió euró) volt a tavalyi első öt hónapban jegyzett 800 millió lejhez (175 millió euró) mérten. A román konszolidált állami költségvetés bevételei 7,9 százalékkal nőttek, a kiadások is 9,4 százalékkal emelkedtek tavalyhoz képest. Az általános forgalmi adóból származó bevételek 5 százalékkal csökkentek, a jövedéki adóból 9,4 százalékkal kevesebb folyt be az államkasszába. A személyi kiadások 19 százalékkal nőttek, a szociális kiadások 10 százalékkal emelkedtek. A konszolidált költségvetés bevétele 98,4 milliárd lejt (21,5 milliárd euró) tett ki, ami a román GDP 12,1 százalékát jelenti. A közberuházások értéke 4,1 milliárd lej volt a vizsgált időszakban, ami a GDP 0,5 százalékának felel meg.
A román kormány az idén 2,98 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vállalt. Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kételyeit fejezte ki, hogy a bukaresti kabinet tartani tudja a tervezett hiányt. Szerintük amennyiben a kormány nem változtat a költségvetés szerkezetén, a deficit elérheti a GDP 3,7 százalékát. Az IMF szerint ha a hatóságok nem módosítanak a tervezett adócsökkentő és béremelő intézkedéseken, 2022-ig a GDP 6 százalékára nőhet az államháztartási hiány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.